Syötkö sinä tai lapsesi tai joku tuttu aamiaismuroja?
Mietin että en tunne ketään joka näin tekisi. Itselläni oli niitä toisinaan lapsuudessa, mutta yli 95% aamiaisista mentiin puurolla.
Kommentit (61)
Silloin tällöin syön corn flakeseja. Enemmän tykkään myslistä.
Lapselle niitä joskus tarjosin, mutta kieltäytyi syömästä. Syö enimmäkseen leipää, jugurttia ja hevi-osastoa aamuisin.
Useinkin täysjyvämuroja mantelimaidolla.
Joka aamu syön muroja, paitsi joulupäivänä. Näin on mennyt viimeiset 20 vuotta, mutta lapsena muroja ei todellakaan ollut joka päivä saatavilla.
Joskus syön riisimuroja mehukeiton kanssa. Lapsuudessa oli usein muroja maidolla aamiaiseksi.
Miksi luulet, että niitä myydään kaupoissa?
Ostan mä paketin silloin tällöin, muttei meillä kukaan niitä aamulla syö. Tai puuroakaan. Sitä vedetään joku nopee huiviin, fruktmums tai valmiiksi tehty juotava jogurtti ja menoksi. Tai otetaan mukaan.
Tuo oli siis arkisin.
Muroja syövät enemmän välipalana tai illalla. Mies taitaa syödä suurimman osan.
Ei syö, kun en ole keksinyt niiden pointtia. Terveellisyyden kanssa niillä ei ole mitään tekemistä.
Syön aika usein. Välillä keitän puuron tai syön jogurttia. Murojenkin kanssa syön jotain terveellistä kuten marjoja. Suosikkimuroni ovat Weetos, Coco Pops, Corn Flakes ja Red Berries. Ei ne varmaan ole terveellisiä, mutta ruokavalioni on muuten terveellinen, enkä syö karkkeja tai limsaa.
Kuulostaa työttömien jutuilta joku murojen mussutus
Olen ostanut välillä ihan muistellakseni lapsuuttani. Niitä wheetos suklaa rinkuloita. On mukava ottaa maidon kanssa ennen töihin menoa :)
Lapsena saatiin joskus muroja aamiaiseksi, useammin kuitenkin syötiin puuroa tai voileipää ja joku hedelmä. Nyt kun on jo ikää, vieläkin ostan joskus kesäisin maissihiutaleita, kun tuntuu ettei pahimmilla helteillä jaksa mitään ruokaa laittaa, eikä lämmintä ruokaa tee mielikään.
14-vuotias teinipoika vetelee Weetoksia maidolla aina silloin tällöin. Ei ne mitään myrkkyä ole ja pääasia että syö aamiaisen. Murot on nopea ja maistuu!
Se on ajatuksena kiva ja ihan hyvääkin mutta aina valuu maitoa leuasta, kun niitä on hankala syödä 😄
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa työttömien jutuilta joku murojen mussutus
Pitää syödä aamupalaa, jotta jaksaa tehdä töitä lounaaseen asti.
Vierailija kirjoitti:
Syön aika usein. Välillä keitän puuron tai syön jogurttia. Murojenkin kanssa syön jotain terveellistä kuten marjoja. Suosikkimuroni ovat Weetos, Coco Pops, Corn Flakes ja Red Berries. Ei ne varmaan ole terveellisiä, mutta ruokavalioni on muuten terveellinen, enkä syö karkkeja tai limsaa.
Onhan niissä kuitua, jos osaa valita oikein.
Kausittain. Nyt ei oo syöty muroja varmaan vuoteen. Olis tehny mieli, mut avattu paketti kaapissa ja pienet lirut pohjalla. Toki se oli avattu jo varmaan sillon vuos sitten, etten syöny ku varmaan pehmeitä.