Mikä työ sopisi minulle?
Haluan vaihtaa työpaikkaa, koska olen burnoutin partaalla nykyisessä työssäni. Haluaisin tehdä töitä, joissa voi keskittyä koko päivän samankaltaiseen työtehtävään ilman, että työtehtävä vaihtuu yhtäkkiä ja sitten menee pasmat ihan sekaisin. Haluaisin tehdä työtä, jossa ei ole kiire (esimerkiksi kolmen tunnin työ pitäisi saada tehtyä tunnissa). Eli jos on kolmen tunnin työtehtävä, niin sen saa siis tehdä kolmessa tunnissa. Eikä yhdessä tunnissa.
Olen käynyt lukion. Olen tehnyt duunaritöitä varastoilla kohta 10 vuoden ajan. Työkiireet ja -tehtävät vain pahentuneet ja pää ei pysy enää perässä. Joka työpäivän ajan rintaani puristaa ja kun pääsen kotiin, itken hetken aikaa. Mutta olen nyt loman jälkeen yrittänyt ottaa rauhottavia rutiineja osaksi iltaa eli kun pääsen töistä kotiin, niin itken edelleen, mutta sitten pesen kasvoni, keitän kamomillateetä, laitan rauhoittavaa musiikkia ja yritän vain olla rauhassa. En yritä kiirehtiä nukkumaan tai pakottamaan itseäni nukahtamaan väkisin. Mutta usein tämä kostautuu seuraavana päivänä, että herään tosi myöhään rättiväsyneenä.
Eli mikä olisi semmoinen työ, jota saisi tehdä rauhassa ja yksi tehtävä kerrallaan? Ja missä ei tarvitse esittää iloista ja palvella vihaisia ihmisiä?
Kommentit (4)
Ei tuollaista työtä ole enää nykyään mitä toivot. Itsekin tunnistan tuon stressin ja poskettoman kiireen.
En tiedä käytännössä olisiko esimerkiksi kotisiivoukset tuollaisia. Asiakkaalta laskutetaan ajan mukaan, joten 3 tunnin työhön pitäisi mennä 3 tuntia. Toki en tiedä osuuko kohdalle kuinka usein kauheita pommeja mutta säännöllinen ylläpitosiivous varmaan menee aina samaan aikaan. Työ on itsenäistä.
En tiedä onko sellaisia enää nykyään. Työelämä on mennyt niin hulluksi. Multitaskausta ja joustavuutta vaaditaan joka hommassa.