Voiko ristiäiset pitää muualla kuin omassa seurakunnassa?
Käytännössä kaikki ne, ketkä aiotaan kutsua ristiäisiin, asuu noin 400 kilometrin päässä meistä, vierekkäisillä paikkakunnilla. Voidaanko siis järjestää ristäiset siellä missä vieraatkin ovat, kun tuntuu tosi tyhmältä, että vieraat tulisivat meille sen sijaan, että me mentäisiin sinne?
Kommentit (7)
Helpottaisi kovasti, jos voitaisiin tosiaan mennä sinne, missä vieraatkin on. Samalla saisin apua ristiäisten järjestämiseen, kun muuten pitäisi vastata järjestelyistä itse.
ap
Me pidettiin mun kotipaikkakunnalla ristiäiset jonne oli noin 60km. Jopa oman seurakunan pappi joka vihki meidät tuli kastamaan lapsemme.
Meillä molemmat lapset kastettiin muualla kuin kotipaikkakunnalla; esikoinen mummolassa ja kuopus omalla mökillä. Kastamassa oli molemmilla kerroilla perhetuttu pappi, joka ei ollut kotiseurakunnastamme, eikä myöskään kastepaikkakunnan seurakunnasta.
Mutta ainut seurakunta, jolla on velvollisuus järjestää pappi ristiäisiinne on kotiseurakuntanne, josta sitä ei taas ole velvollisuutta järjestää muualle kuin kotiseurakuntanne alueelle.
Eli kannattaa aloittaa suunnittelu siitä, mistä saatte papin. Jos lähipiiristä löytyy oma pappi, niin ristiäisethän voi pitää vaikka Hawaijilla. Muussa tapauksessa pitää kysyä seurakunnista, järjestyykö pappi ja miten.
Vieraasta seurakunnasta teille todennäköisesti järjestyy pappi, jos siellä on työvuorossa oleva pappi, jolla ei ole muita töitä tuolloin. Olette tietenkin automaattisesti jonossa kaikkien ko seurakunnan omien ihmisten jälkeen, eli vaikka joku keksisi edellisenä päivänä tarvita pappia jonnekin, niin hänellä on siihen oikeus ennen teitä. Kyllä se pappi toki yleensä järjestyy ainakin jos ette ole kovin tarkkoja ajankohdasta, lauantai- tai sunnuntai-iltapäivät voivat olla hankalia, mutta arkipäivisin virka-aikaan usein järjestyy.
Omasta seurakunnasta taas pappi yleensä järjestyy vain lähialueille, eli papit eivät lähde ajelemaan minnekään satojen kilometrien päähän.
Ei todellakaan tartte pelätä että pappi peruisi edellisenä iltana sen vuoksi että joku oman srk:n jäsen keksikin tarvita häntä samaan aikaan.
Vieraasta seurakunnasta teille todennäköisesti järjestyy pappi, jos siellä on työvuorossa oleva pappi, jolla ei ole muita töitä tuolloin. Olette tietenkin automaattisesti jonossa kaikkien ko seurakunnan omien ihmisten jälkeen, eli vaikka joku keksisi edellisenä päivänä tarvita pappia jonnekin, niin hänellä on siihen oikeus ennen teitä.
kunhan saa jonkun papin paikalle. Me on pidetty kolme kertaa eri paikkakunnalla kuin asuinpaikkakunta, samoin sukulaiset kaksi kertaa. Joskus on ollut pappina perhetuttu mutta myös ihan tuon paikkakunnan pappi ollut, kun on soitettu ja kysytty onnistuuko.