Mikä minua vaivaa??
Aina kun tapailen ja alan saamaan tunteita sitä toista kohtaan, niin minusta tulee äärimmäisen mustasukkainen. Minua alkaa ällöttämään ajatuskin hänestä ja hänen eksistä. Minua käy suunnattomasti ärsyttämään, jos hän edes juttelee toiselle naiselle. Alan haastamaan riitaa näistä asioista. Muutun täysin erilaiseksi kuin mitä normaalisti olen..
Ahdistaa kun huomaan sen tapahtuvan taas. En halua olla tällainen.
Kommentit (20)
Kerro avoimesti tuntemuksistasi tapailukumppanillesi.
Vierailija kirjoitti:
Kerro avoimesti tuntemuksistasi tapailukumppanillesi.
Olis ehkä hyödyllistä hakea ammattiapua, niin saisit helpommin ymmärrystä omaan toimintaasi.
Vaikuttaa siltä, että et arvosta itseäsi kovinkaan paljon. Mitä sinulle on tapahtunut?
Ehkä sinua on petetty?
Olet itse aika pervo, ja luulet miehen olevan yhtä kevytkenkäinen kuin sinä?
Vierailija kirjoitti:
Ehkä sinua on petetty?
Olet itse aika pervo, ja luulet miehen olevan yhtä kevytkenkäinen kuin sinä?
Ei ole petetty, mutta minä olen pettänyt edellisessä suhteessa. Ap
MT ongelmainen ..feministi ?
Oot sitä miesvihaa ..jätä ne hyvät miehet rauhaan.
Parisuhteessa on hyvä kunnioittaa toista. Ja ymmärtää, että jokaisella ihmisellä on oma elämä, jokainen on ollut vapaa tekemään mitä on tehnyt ennen kuin olet aloittanut parisuhteen hänen kanssaan.
Sinä päätät, kelpaako se toinen sinulle sellaisena kuin on. Kelpaako sinulle se ihminen, joka on elänut vapaasti omaa elämäänsä ennen sinun tapaamistasi? Hänellä on ollut siihen täysi oikeus ja oikeastaan velvollisuus, hänen on täytynyt elää elämäänsä, koska hän on tänne syntynyt elämään.
Mutta sinun ei ole pakko suostua olemaan hänen kanssaan parisuhteessa. Kenenkään historiaa et voi poistaa. Jos siis toinen ei kelpaa SINULLE, niin lopeta suhde.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ehkä sinua on petetty?
Olet itse aika pervo, ja luulet miehen olevan yhtä kevytkenkäinen kuin sinä?
Ei ole petetty, mutta minä olen pettänyt edellisessä suhteessa. Ap
Luulen, että ne jotka ovat itse pettäjiä ovat pahimpia tämän asian suhteen. Minulla oli kerran kumppani, joka saattoi katoilla viikkokausiksi, mutta oli sitten itse täysin sairaalloisen mustasukkainen aivan kaikesta, jopa naispuolisista kavereista. Koskaan en häntä pettänyt enkä olisi pettänyt, koska rakastin, mutta mies käytöksellään ajoi kiilan meidän välillemme. Vahva epäilys myös, että näiden katoilureissujen aikana hänellä oli joku toinen/toisia naisia. Kun on itse epäluotettava, niin epäilee helposti myös kaikkia muita.
Yleensä ihmiset ei tiedä, että mustasukkaisuus tulee lapsuudesta. Lapsuudessasi sinun vanhempasi eivät ole onnistuneet auttamaan sinua tunteiden säätelyssä ja mustasukkaisuuden juuret on siellä. Voi olla esim.ratkaisematonta sisarkateutta tai hylkäämiskokemuksia. Jos menee pahaksi, mene ihmeessä juttelemaan ammattilaisen kanssa. Mustasukkaisuus on yksi kivuliaimmista tunteista ja sinä olet jo pitkällä siinä, että myönnät kokevasi sitä. Suurin osa hokee, että eivät ole lainkaan mustasukkaisia; tosiasiassa kieltävät tai torjuvat sen tai eivät edes tunnista sitä. Tsemppiä.
Ihan normaalia olla aluksi mustasukkainen. Se johtuu siitä, kun et tunne miestä ja aivosi keksivät tarinoita. Se helpottuu kyllä ajan myötä, kun opit tuntemaan kumppanisi. Älä vain mene rähjäämään ja hölmöilemään, sillä se on varma tapa menettää mies.
Mulla sama ongelma. Tapailen todella mukavaa miestä josta pidän. En vain halua edes harrastaa seksiä hänen kanssaan, sillä pelkään että tunteet vievät taas mukanaan ja alan sekoilemaan.
Itse juttelisin tuon ihmisen kanssa. Pyytäisin häntä olemaan täysin rehellinen minulle.
Mielialaa tasaava lääke voisi auttaa.
Yleensä he jotka pettävät ovat itse mustasukkaisia.
Ainakin sinua vaivaa liikavälimerkkisyys.
Liikavälimerkkiset viestit poistetaan.
Pettäjät ovat itse mustasukkaisia. Tietävät miten julma toinen voi toiselle olla.
Crazyy