Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä minimituloilla pärjää yksin omakotitalossa?

Vierailija
02.07.2023 |

Pidemmän päälle tulee halvemmaksi ostaa hyväkuntoinen omakotitalo kuin asunto-osaketta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/4 |
02.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vakituinen ja pitkä työpaikka on tärkeä. Talon hinta vaikuttaa rahoituskuluihin. Asumiskulut ovat noin 500€ kuussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asun velattomassa pienehkössä (112 m2) talossa, rakennettu v. 2008. Asumiskustannukset on keskimäärin 350 euroa kuussa, se sisältää aivan kaiken lämmityksestä nuohoukseen ja kiinteistöverosta vakuutuksiin.

Toki sitten välillä tulee isompaa fiksattavaa tai korjattavaa. Niihin pitää olla riittävät käteisvarat, tai ainakaan itse haluaisi lainalla remontoida.

Vierailija
4/4 |
02.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on tosi monimuotoinen kysymys. Vastaus kun riippuu niin paljon siitä, millainen se omaotitalo on.

Omistan itse neljä omakotitaloa. asun itse 2003 rakennetusssa, hyvin ristetyssä ja pellettilämmitetyssä talossa. Viime vuoden kulut ilman kotivakuutusta pelletti 1000€, sähkölasku (energia ja saiito) 1200€, vesi ja jätevesi 300€ ja jätteenkeräys 200€. Yhteensä 2700€ vuodessa eli 225€/kk. Ei paha, ja kun velkaakaan ei ole, niin mikäs tässä asuessa.

Annan vuokralle kahta 2010-luvulla rakennettua taloa, joista toisessa on sähkölämmitys ja toisessa ilmalämpöpumppu. Niidenkuout on suunnilleen samanlaiset, toki tuossa missä on suora sähkölämmitys oli viime vuonna sähkökullut noin kolmisen tonnia.

Poikani asuu siinå neljånnessä talossa ja sekin kulut maksan minä. Se on ennen edellistä energiakriisiä 1970 rakennettu talo, jossa on puulämmitys täydennettynä ilmalämpöpumpulla. Siellä sähkölasku (energia ja siirto) on kesällä kolmisen sataa, talvella viitisen sataa kuussa. Vesilaskua ei ole, mutta noin kerran vuodessa pitåå kutsua putkimies säätämään kaivon tai pumpun kanssa jotain. Jos talon seiniin lisäisi vaikka yhden kerroksen tuulensuojaa, tilanne paranisi varmaan paljon, mutta sitä ei ehkä kannata tehdä, koska aika moni muukin asia kyseisessä talossa on korjauksen tarpeessa ja vaikka minkään yksittäisen korjauksen hinta ei ole kymppitonnia enempää, kaikki yhdessä saattaa tehdä liikaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kuusi