Maku jota et ole oppinut sietämään?
Auttelen välillä naapurini pikkuasioissa. Hän aina haluaa antaa minulle jotain, vaikka en mitään odota. Ihan kivahan se kuitenkin.
Nyt hän antoi kaksi pikkupurkkia mehua. Mehussa on kirsikkaa. Muistin taas, että en siedä kirsikkaa kuin tuoreena. Mikä siinä on, että kun kirsikkaa jalostetaan jotenkin, se maistuu kauhealta.
Onko sinulla joku maku joka ei vaan yrityksistä huolimatta uppoa?
Kommentit (96)
Kapris, korianteri ja ne säilykesillit.
Mullakin oliivi, menee jos on ihan vähän vaikka pitsassa, mutta muuten todella vastenmielinen. Maksa, rucola, simpukka.
Olen hyvin kaikkiruokainen, mutta sienet ei uppoa.
Hassua, mainitsitte mun herkkujani. No, paitsi ehkä kalanmaksaöljy..
Mut on mulla onnistunutkin maun opettelu. Vuosikymmenet sitkeästi maistoin aina etikka punajuuria kun niitä oli tarjolla, vaikka siis inhosin niitä. Nyt yllättäen oikein kaipasin niitä pyttipannun seuraksi.
-ap
Viinit. Valkoviinistä punaviinin, skumpasta shamppanjaan ja aina kuivaan siideriin.
Maksa, piimä. Tosin en ole yrittänytkään.
Sipuli. Yökkäilystä ei tule loppua.
Sienet, äyriäiset esim katkarapu, sisäelimet maksa jne.
Kvinoa on kammottava, sen rakenne ja maku. Keitetty porkkana, keitetty kukkakaali keitossa (paitsi jos laittaa uuniin ja juusto), salmiakki (kuumalla säällä ok), lakritsi (joskus pieni määrä tulee otettua), inkivääri (väkevä), monet kalat (on myös osaksi kala-allergiaa) ja risotto jossa nahistuneet pakastevihannekset. Löllyvä lasagne.
Valkosipuli yöks, maku sekä varsinkin haju. Sienet, oliivit, sekä kalaa lukuunottamatta kaikki meren örkkimörkit, ei vaan uppoa.
Soija. Moni väittää, että se ei maistu miltään, minusta se maistuu eltaantuneelta.
Vierailija kirjoitti:
Olen hyvin kaikkiruokainen, mutta sienet ei uppoa.
Sama täällä. Paitsi maku, myös suutuntuma.
Sieniekspertit sanovat, että eri sienet maistuvat erilaiselta. Niin maistuvat. Olen samaa mieltä. Mutta se sienien perusmaku, mikä on kaikissa siellä "pohjalla", on se, mistä en pidä.
Viipaloidut säilykeherkkusienet ovat vähiten pahoja sieniä, koska niissä on vähiten makua.
Pieni määrä hyvin pieniksi palasiksi pilkottuja sieniä esim. hyvin maustetussa jauhelihamurekkeessa tms. mistä se sieni ei maistu eikä tunnu, on ihan OK.
Oliivi. Sellaisenaan sekä öljynä.