KELAN työharjoittelu ja ylläpitokorvaus
Onko siihen tarveharkintaa? En saanut kelan sivuilta tietoa..
Kiitos jos joku osaa vastata.
Kommentit (11)
Kyllä pitäisi tulla tuo 9 €, siinä ei ole harkintaa.
Jos hankin itse harjoittelupaikan? Niin saanko 9e/pvä...vaikka työssäoloehto ei täyty, ei ole ammatillista koulutusta enkä ole 25v tai yli..
Ja siihen tulee automaattisesti tuo extra 9€ per päivä (jota muuten EI SAA LASKEA TULOKSI EDES SOSSUSSA!!).
Missä lukee että sen saa automaattisesti?
olet alle 25v, vailla ammatillista koulutusta oleva etkä täytä työssäoloehtoa.
Yli25 vuotiaat saavat sen automaattisesti.
Työharjoittelupaikan voit hankkia itse, mutta sopimuksen tekee te-toimisto
johon sisältyy kaksi työharjoittelujaksoa (paikka hankittiin itse). Saa ylläpitokorvauksen, ei haettu erikseen. Koulutuksen loppuessa sitten ei enää tuota saa ja työmarkkinatukikin tulee olemaan -50%, koska asuu vanhempien luona.
pelkkään harjoitteluun ei(joka siis ei ole koulutukseen kuuluvaa)
johon sisältyy kaksi työharjoittelujaksoa (paikka hankittiin itse). Saa ylläpitokorvauksen, ei haettu erikseen. Koulutuksen loppuessa sitten ei enää tuota saa ja työmarkkinatukikin tulee olemaan -50%, koska asuu vanhempien luona.
Miten nuorenne voi saada työmarkkinatukea työttömyysajalta? teillä taitaa olla todella pienet tulot, että saa edes sen -50%
Ei veljenikään saa täyttä työmarkkinatukea, koska asuu vanhempien luona...hänellä on ammatillinen koulutus....
No pitää yrittää sellaiseen koulutukseen mistä saan sen 9e/pvä + työmarkkinatuki.
tiedä, kuinka paljon tuo työmarkkinatuki tulee sen jälkee olemaan. Katselin vaan siitä lomakkeesta, että ainakin puolet tuesta jää automaattisesti pois, jos asuu kotona. Varmaan sitten enemmänkin, tosi pieni oli tuo summa, minkä saa vanhempien tulot olla. Eli ei ehkä saa sitä puoltakaan, mutta, on lorveksija ja suurin toiveeni on, että innostuisi opiskelemaan tämän kurssin perusteella.. ei taida onnistua.. Varsinkin nyt, kun tuki tulee, hassaa kaikki menemään, kun ei ole tottunut rahoissa (pienissäkään) olemaan. Surku.
Meni vähän asian vierestä..
Ylläpitokorvaus
Kun osallistut työvoimakoulutukseen tai opiskelet omaehtoisesti työttömänä, voit saada Kelasta ylläpitokorvausta koulutuksen aikaisiin matka- ja ylläpitokustannuksiin. Ylläpitokorvaus lisätään koulutusajalta maksettavaan peruspäivärahaan tai työmarkkinatukeen
Ylläpitokorvaus on 9 e/pv, ja sitä maksetaan enintään viideltä päivältä viikossa. Se on verotonta tuloa.
Ylläpitokorvaus maksetaan korotettuna, jos osallistut työssäkäyntialueesi ulkopuolella järjestettävään koulutukseen. Tietyin edellytyksin ylläpitokorvaus voidaan maksaa korotettuna myös silloin, jos osallistut oman kotikuntasi ulkopuolella järjestettävään koulutukseen. Korotettu ylläpitokorvaus 18 e/pv.
Voit saada ylläpitokorvausta tai korotettua ylläpitokorvausta myös osallistuessasi työharjoitteluun, työelämävalmennukseen tai työkokeiluun. Näiden toimenpiteiden ajalta ylläpitokorvaus maksetaan vain osallistumispäiviltä. Työharjoittelun ajalta ylläpitokorvausta maksetaan vain pitkäaikaistyöttömille, joiden oikeus työttömyyspäivärahaan on päättynyt 500 päivän enimmäisajan täytyttyä tai jotka ovat saaneet työmarkkinatukea vähintään 500 päivältä.
Lisäksi ylläpitokorvausta tai korotettua ylläpitokorvausta voidaan maksaa myös työvoimaviranomaisen järjestämään tai hankkimaan ryhmäpalveluna toteuttavaan 5-20 päivää kestävään työnhakuvalmennukseen osallistuvalle asiakkaalle.
Jos osallistut kuntouttavaan työtoimintaan ja saat työmarkkinatukea, voit saada ylläpitokorvausta 9 euroa aktivointisuunnitelman mukaisilta osallistumispäiviltä.
Varma tieto? Onko se muuttunut? Alle vuosi sitten olin harjoittelussa enkä saanut sitä 9e/päivä...vai onko mua huijattu?