Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Henkinen väkivalta ja fyysinenkin

Vierailija
11.07.2010 |

Olen elänyt puolet elämästäni miehen kanssa joka käyttää entistä enemmän henkistä väkivaltaa. Se on sellaista, että hän kaiken aikaa arvostelee, pilkkaa ja närppii ihan kaikkea mitä teen ja mistä pidän. Hänen mielestään mun pitäisi vain siivota ja käydä töissä ja tehdä ruokaa, kaikki muu on huonoa. Harrastukseni ovat huonoja ja typeriä, "järjettömiä", samoin kuin kaikki mistä tykkään. Mies jatkuvasti puhuu mulle tällä tavalla: "no et sit jaksanut tätä roskistakaan viedä? No, en mä sitä oikeesti odottanutkaan." " Koko päivän oot siinä istunu ja tuijottanu sitä tietokonetta, eikö se perse enää nouse siitä sohvasta?" Jos itken niin mies vaan lähtee muualle, ei sitä kiinnosta.



Keväällä hakkasi mut aivan siniseksi ja poliisien sovittelussa lupasi ja vakuutti, että nyt hän ymmärsi miten pitäis käyttäytyä. Sovittiin muutamia asioita ja minä olen pitänyt omat lupaukseni. Mies ei ole. Väkivaltainen ei ole ennen eikä jälkeen tuon ollut mutta muuten elän jatkuvassa henkisessä piinassa. Mulla on aamusta iltaan syyllinen olo. Töissä ei ole.



Nyt mulle olisi tarjolla asunto. Moni ei miettis kahta kertaa mutta mua pelottaa. En ole koskaan asunut yksin ja omillani. Pelkään, että masennun niin pahasti, että en voi käydä töissä ja erakoidun sinne kämppään.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihanaa on asua omillaan, kukaan ei mollaa ja kätise tai uhkaile päivästä toiseen. Ei muuta kuin nostat kytkintä ja aloitat uuden elämän. Tuollaista "miestä" ei kukaan tarvitse

Vierailija
2/2 |
11.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti sua pelottaa ja pelkäät pahinta, tietenkin. Kuuluu asiaan. Kyllä sä pärjäät, varmasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla