IS: MUISTATTEKO vielä Suomi-Neuvostoliitto-seuran? Jos ette muista, olkaa onnellisia. Siinä järjestössä ja kaikissa siihen liittyneissä ilmiöissä ei ole mitään muuta kuin hävettävää.
Se kasvoi suomettumisen järkyttäväksi monumentiksi, josta sadat tuhannet suomalaiset olivat jopa ylpeitä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009527979.html
Suomi-Venäjä-seura on nauttinut valtion erityissuojelua koko olemassaolonsa ajan. Se näkyy sen saamissa avustuksissa, jotka ovat aivan eri sfääreissä kuin muiden ystävyysseurojen. Vuosina 2015–23 seura on saanut opetusministeriöltä käsittämättömät 11 miljoonaa euroa toiminta-avustuksia. Tänäkin vuonna lähes puoli miljoonaa. Omaisuutta järjestölle on tiettävästi kertynyt ihan mukavasti.
Kommentit (5)
Kuten sinun, ap, minun ei tarvitse lukea mitään Iltasanomien juttua jotta ymmärtäisin asioita.
Suomi-Venäjä seura sai vielä ennen 2022 lähes miljoona euroa tukea vuodessa. Siellä on huseerannut kepun Paula Lehtomäki yms.johdossa.
Vierailija kirjoitti:
Aika hankkiutua eroon näistä Moskovan Kremlin intressejä edistävistä viideskolonnalaisista bulvaaneista.
Miksi kuvittelet, että he eivät edistäneet Suomen etua?
Venäläiset on Pietarissa kyllästyneitä Putiniin ja sotaan. Kaikki menee alaspäin ja heitä vähettää. Putte on heistä sotarikollinen. Kaikki tavara on lopussa.
Aika hankkiutua eroon näistä Moskovan Kremlin intressejä edistävistä viideskolonnalaisista bulvaaneista.