Vajaa 2v:n uhmailu!
Minulla on siis kaksi lasta, vanhempi vähän vajaa 2v (toinen vajaa 1v).
Vanhemmalle tullut jokunen aikaa sitten tosi kova uhma! (uskoisin ainakin olevan uhmaa)
: ei totella äitiä,
tehdään kaikkea mitä ei saisi, ja tietää itsekin ettei niin saa tehdä. esim. tyhjentää kaikki keittiön kaapit, menee tietokonetta painelemaan, seisoo keittiön pöydällä, lyö pikkuveljeä, vie häneltä kaikki lelut.. lista on loppumaton.
Olen niin voimaton hänen kanssaan. kiellot ei auta. Hän vain virnuilee ja nauraa. Tiukan kiellon EI jälkeen jatkaa samaa puuhaa kuin ennenkin. eli kiellot eivät auta.
Mitä ihmettä voisin tehdä?
Aletaan olla miehen kanssa niin väsyjä tuohon.. ja voimattomia
Hellyyttä lapsi saa, ja läheisyyttä, hänen kanssaan touhutaan ja leikitään. Ja osaa olla tosi ihana lapsikin :)
Mutta.. Auttakaa :(
Kommentit (10)
samanlaista. Ei usko mitään. Ja nauraa vaan, jos kielletään. Toivottavasti menee ohi joskus...
Meilläkin muutaman kuukauden päälle 2v uhmailija. Epätoivoinen olo, kun itse niin voimaton ja väsynyt (raskaanakin) eikä hermot meinaa kestää. Lapsi kiipeää pöydälle seisomaan, laittaa kädet maitolasiin ja sotkee, kiipeilee, juoksee karkuun, kiljuu tahallaan jne. Todella rankkaa. Kaikista kauheinta huomata, miten kärsimätön sitä itse on.. juuri kuin pitäisi olla se vakaa aikuinen:( Mies ihan samanlainen kun minä.
että on rajallista. No, joka tapauksessa edelleen pitää pitkäjännitteisesti vaan kieltää, ja nostaa pois tilanteista, ohjata muuhun puuhaan.
siis lapsen käytös ja myös se, että vanhemmilla menee siihen hermot. Pienestä taaperosta on tulossa leikki-ikäinen ja tuollaisia kausia valitettavasti tulee ja menee. Eri lapsilla ovat vähän eri aikaan ja vähän erilaisia, mutta uskon että kaikilla on hankalia kausia ja sitten niitä seesteisempiä aikoja. Muista, että sinun esikoisesi on oikeasti vielä tosi pieni, vaikka onkin jo isoveli. Tuon ikäinen oppii juuri puhumaan ja ymmärtää jo niin paljon, mutta ei kuitekaan vielä osaa ajatella touhujensa seurauksia. Kyllä se ohi menee, sitten tosin sulla jo seuraava tulee "siihen ikään" ;) Yritä vain tehdä elämästä mahdollisimman helppoa, vältä turhat kiellot, ulkoilkaa paljon, jos se auttaa jne. Muista myös, että myös negatiivinen huomio on huomiota. Mustasukkaisuus esiintyy usein juuri silloin, kun pikkusisarus on muuttumassa harmittomasta vauvasta kilpailijaksi. Voisiko siitä olla kyse? Meillä lapsilla 2v3kk ikäeroa ja esikoiselle tuli muutama käsittämätön raivokohtaus juuri, kun pikkuveli oli nnoin 1,5v. Tajusimme vasta vähän myöhemmin, mistä johtuivat. Syyt olivat meidän mielestä täysin mitättömiä, mutta ilmeisesti aiheuttivat esikoisessa kuitenkin mustasukkaisuutta, jota purki sitten meihin vanhempiin... Tsemppiä!
joka ikinen kerta kun tekee kielettyä. Meillä toimi, ekaksi kielsin topakasti ja sanoin että jos et nyt tottele menet arestiin ja jos ei ekasta kehotuksesta totellut laitoin niin kauan 2min arestiin, Ja jopa poika rupes tottelemaan, aina välillä täytyy muistutelle. Toki uhma kuuluu tuohon ikään mutta kyllä siinä saa itte olla aika määrätietoinen... nyt meillä menossa 4v uhma mutta se on erillaista kyllä...
nopeasti tilanteesta pois tekemään jotain hänelle mieluista. Itse sanon usein, että haepas värikynät ja piirrä äidille hieno kuva tmv. Harhautan myös lasta juttelemaan jostain häntä kiinnostavasta asiasta, tämä toimii ruokapöydässä. Parasta yrittää välttää jatkuvaa kieltojen latelemista, meillä se ainakin lietsoo vaan uhmaa! Muuta ajateltavaa lapselle ja oma mieli rauhallisena, se toimii parhaiten.
No uhmaa se on jos uhmataan! Tahtikä on toinen nimi kaudelle.
Sanot; Ei koske tietokoneeseen. Laitan nurkkaan jos vielä kosket.
Jos (kun) koskee niin laitat nurkkaan ja pidät siinä.
Virnuilee ja nauraa kielloillesi? Eli miten johdonmukainen oletkaan?
Juu, on se sun lapsi sitten NIIIN ihana! Kasva itse ensin. Jos sun lapsi tekee kiellettyjä juttuja niin mitä pirua sää tässä hehkutat miten ihana se on?
Miten paljon te ulkoilette lapsien kanssa ja onko lapsilla rytmi?
Tiukka ei EI riitä. Lapsi tarttee rangaistuksen.
Ei tälläsessä tartte olla voimaton, ton ikänen on vielä HELPPO.
Se vaan pyörittää sua pikkusormensa ympärille koska sää sössötät sille, naurat sen ilmeilylle etkä ole auktoriteetti ja vaadi kunnioitusta.
Pari vuotta lisää ja se räkäsee sua päin. Mitä sää silloin teet?
Eli lapsen ei tartte totella sua?
Itse kiellän lasta, rankaisen ja keksin sitten mielekästä puuhaa.
No uhmaa se on jos uhmataan! Tahtikä on toinen nimi kaudelle. Sanot; Ei koske tietokoneeseen. Laitan nurkkaan jos vielä kosket. Jos (kun) koskee niin laitat nurkkaan ja pidät siinä. Virnuilee ja nauraa kielloillesi? Eli miten johdonmukainen oletkaan? Juu, on se sun lapsi sitten NIIIN ihana! Kasva itse ensin. Jos sun lapsi tekee kiellettyjä juttuja niin mitä pirua sää tässä hehkutat miten ihana se on? Miten paljon te ulkoilette lapsien kanssa ja onko lapsilla rytmi? Tiukka ei EI riitä. Lapsi tarttee rangaistuksen. Ei tälläsessä tartte olla voimaton, ton ikänen on vielä HELPPO. Se vaan pyörittää sua pikkusormensa ympärille koska sää sössötät sille, naurat sen ilmeilylle etkä ole auktoriteetti ja vaadi kunnioitusta. Pari vuotta lisää ja se räkäsee sua päin. Mitä sää silloin teet?
Pöydällä seisoo ja naureskelee. Tänään heitti lautasen pari kertaa lattialle. Tavarat lentelee sitä enemmän mitä enemmän kieltää. Aina ennen ollut tosi kiltti, nyt on lapsi muuttunut ihan muuksi. Mutta mä luotan, että aika auttaa. Nyt pitäisi vaan itse pitää hermot kasassa ja yrittää olla huutamatta. Vaikeaa on: (.