Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

sossu linjoilla, mitä haluaisit kysyä?

Vierailija
10.07.2010 |

s

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että minkälaiset olosuhteet täytyy perheessä olla, jotta lapset oteteaan pois?



En edes uskaltaisi kysellä näistä asioista jos en voisi sitä nimettömästi tehdä.



Meillä sukulaiset ja luultavasti tutut/tuntemattomat ovat huolissaan milloin mistäkin asiasta.



Esim. meillä ollaan kotona alasti. Kyseessä ei ole mitkään seksiorgiat tms. seksiin liittyvää. Onko lapsiperheessä sallittua olla alasti?



Mutinaa aiheuttaa myös ruokavalio. Sukulaisten käsityksen mukaan on tiukasti noudatettava virallisia suosituksia. Lapset ovat suuressa hädässä, jos eivät saa jokapäiväistä kaurapuuroaan. Saako perheellinen päättää itse syömisensä?



Entäpä nukkumaan meno? Tästä mutistaan kovastikin. Heidän mielestään jo 1-vuotiaan pitää olla tässä koululaiselle sopivassa rytmissä, että herätään seitsemältä ja mennään nukkumaan viimeistään yhdeksältä, jotta on sitten koululaisena oikeassa rytmissä. Entä jos lapsi nukahtaakin vaikka yhdeltätoista ja herää yhdeksältä? Onko huostaanoton paikka?



Listaa voisi jatkaa... Kuitenkin pidän mielestäni hyvää huolta lapsista. Saavat ruokaa, läheisyyttä ja rakkautta, heitä kuunnellaan, heidän kanssaan leikitään, heitä kohdellaan hyvin, pidetään huolta turvallisuudesta jne.

Vierailija
2/4 |
10.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleensä kyllä kotikäynnille tultaessa ammattilainen vaistoaa missä mennään. ylipäätään jos vanhemmat pohtivat onko kaikki hyvin, perhe on oikeilla jäljillä. tosi tosi ongelmaperheissä, ongelmia ei tunnisteta tai niistä ei vaan välitetä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsilla on reikiä hampaissa. Jopa 2-vuotiaalla?

Vierailija
4/4 |
10.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelisin ylimääräistä käyntiä neuvolassa jotta ymmärtäisit kokonaisvaltaisesti lapsen terveydenhuoltoa. Suomen lapset olis melkeis kaikki huostassa jos hampaiden reikiä katteltais :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yksi