Kokemuksia poskiontelopunktiosta, sattuuko?
Olen menossa huomenna elämäni ensimmäiseen po-punktioon ja pelottaa...Olen kuullut että on kivulias toimepide puudutuksesta huolimatta? Kokemuksia kyselisin, sattuuko kuinka pahasti ja sattuuko myös puudutuksen laittaminen?
Haluan tietää mihin pitää varautua
Kommentit (24)
Sen pienen tuntemuksen kestää kun helpotus on suuri toimenpiteen jälkeen.
Toisilla enemmän, toisilla vähemmän. Riippuu pilaan kipukynnyksestä ja osaako lääkäri hommansa...
https://www.duodecimlehti.fi/duo80382
Pelätyin–joskin hyvin harvinainen–poskiontelopunktion komplikaatio on ilmaembolia. Se voi syntyä, jos ilmaa ruiskutetaan ylipaineella ontelon sisään ja neulan kärki on rikkonut laskimon seinän. Tämän komplikaation välttämiseksi ei ole syytä ruiskuttaa ilmaa onteloon huuhtelun jälkeen.
Punktiokomplikaatiot ovat kuitenkin harvinaisia ja usein helposti hallittavissa. Aktiivisella hoidolla saavutettua hyötyä voidaan kuitenkin pitää komplikaatioriskiä selvästi suurempana.
Ei satu, ainakaan paljoa jos puudutetaan hyvin
Ei minullakaan sattunut, mutta aika epämiellyttävä tunne muuten.
Riippuu kuinka hyvin puudutus onnistuu. Joskus ei tunnu ollenkaan, toisinaan sattuu paljon.
Ei satu. Turhaan pelotellaan. Vain puudutus nipistää sen verran kuin puudutus nipistää. Itse toimituksesta kuuluu ja tuntuu vain rutinaa. Kahdesti olen käynyt ja ensimmäinen kerta pelotti niin pkleesti pelottelujen takia.
Jos on alhainen kipukynnys niin en suosittele...
Itse päätin että en halua kys toimepiteeseen. Hoidan tulehdusta ennemmin huuhtelemalla nenäkannulla ja laitan iltaisin kortisonisuihketta nenään
Vierailija kirjoitti:
Ei satu. Turhaan pelotellaan. Vain puudutus nipistää sen verran kuin puudutus nipistää. Itse toimituksesta kuuluu ja tuntuu vain rutinaa. Kahdesti olen käynyt ja ensimmäinen kerta pelotti niin pkleesti pelottelujen takia.
En muista puudutuksen sattuneen, pitkät puikot sieraimissa joissa puudutetta.
https://www.duodecimlehti.fi/duo80382
Puudutusaineeseen kostutettu vanupuikko viedään alakuorikon alle noin 20 minuutin ajaksi
"alakuorikon alle" mitä tämä tarkoittaa? Kuulostaa epämiellyttävälle...
Luin juuri erästä blogia, jossa parikymppinen nainen kertoi huutaneensa ja itkeneensä kun puudutus ja punktio sattui niin paljon :( Itse päätin että jos joskus on pakko niin olen valmis maksamaan siitä että toimeepiteen saa sedaatiossa
Epämiellyttävä toimenpide, koska tehdään pään alueella, mutta kyllä siitä selviää,
Yritä pysyä rauhallisena ja hengitellä suun kautta, kun nenässä on ensin pitkät puudutuspuikot. Joskus niiden laittaminen voi tuntua kovasti ja joskus taas vähemmän (riippuu varmasti toimenpiteen tekijästäkin), ja toki tuntuu oudolta, että nenässä on sellaiset "patukat", jotka tekisi mieli vetää pois.
Puudutuksen jälkeen sieraimeen työnnetään ikävän mittainen teräväkärkinen metallikeppi, jonka kautta nestettä painetaan onteloon. Kepin työntämisestä saattaa kuulua rusahtelua, joskus se voi vielä tuntuakin ikävästi, ja lisäksi samalla voi pelottaa, että se työnnetään takaraivoon saakka. Tuo on oikeastaan inhottavin vaihe, mutta ei onneksi kestä kauaa. Itse huuhtelu on aika iisi.
Tsemppiä koitokseen!
Vierailija kirjoitti:
Luin juuri erästä blogia, jossa parikymppinen nainen kertoi huutaneensa ja itkeneensä kun puudutus ja punktio sattui niin paljon :( Itse päätin että jos joskus on pakko niin olen valmis maksamaan siitä että toimeepiteen saa sedaatiossa
Kuulostaa kamalalta
Mulla on aina limakalvot niin verillä, että ne puudutustikut sattui niinkuin olisi kuumia parsinneuloja laitettu aivoihin. Myös itse punktio oli järkyttävä, tekijä ei ollut tehnyt sitä ennen.
En suostuisi punktioon. Enkä ymmärrä mihin sitä tarvitaan. Luulisi Dymista/Avamys +Duact ja nenäkannu olevan aina riittävä poskiontelotulehduksen hoito näinhän sanoo käypä hoitokin.
Ennen kaikkea se riippuu siitä, kuinka paksut seinämät sulla sattuu olemaan, siis ne jotka siinä puhkaistaan. Ohuet seinämät antavat helposti periksi eikä kipu ole kohtuuton, mutta jos sattuu olemaan paksut seinämät, niin lääkäri saa tehdä hartiavoimin töitä ja potilaalle se voi olla aika rankkaa ja kivuliasta.
Mulle on tehty elämäni aikana yli 70 kertaa ja olen sellainen epäonninen, jolla paksut seinämät.
Jos lääkärillä on osaamista niin ei satu
Sattuu ainakin jonkin verran