Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ekaluokkalaisen äitiä mietityttää

Vierailija
09.07.2010 |

syksy ja koulun aloittaminen. Lapsi odottaa luottavaisena ja ei varmasti/toivottavasti minullakaan ole syytä huoleen. Mutta onhan muutos eskariin verrattuna monella tapaa suuri.

Miten ekaluokan opet huomioivat esim. lasten erilaiset lähtötasot? Pelkään, että oma lapseni laittaa homman ns. läskiksi, jos ei saa kaipaamiaan haasteita. Hän ei ole mikään ihmelapsi, loppuvuodesta vielä syntynytkin, mutta lukee ja kirjoittaa.



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

huomioon, mulla poika joka menee nyt tokalle, ope antoi vaikeampia tehtäviä ja sai esim lukea koko luokalle tarinoita ja keksiä runoja, kun oli jo lukeminen hallussa.

Vierailija
2/6 |
09.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa keskustella heti alussa opettajan kanssa.



Itse työskentelen esikoulussa, ja teemme paljon yhteistyötä ekaluokan opettajien kanssa.



Osa eriyttää opetusta vallan mainiosti, osa taas on suoraan sanonut, että " Ette te saa opettaa lapsia lukemaan esikoulussa, se on minun työni". No emme opetakaan, tuleehan meille esikouluunkin lapsia, jotka ovat oppineet esim. neljä vuotiaina lukemaan.



Mutta haastavaahan se tietenkin opettajalle on, asia on sellainen josta pitäisi enempikin käydä keskustelua.



Itse opin aikanaan neljä vuotiaana lukemaan, ja opettaja laittoi minut lukemistuntien ajaksi lukemaan jotain mukavaa kirjaa, jota sitten joskus luin hänelle ääneen. Minusta se oli mukavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti näin myös poikani luokalla :)

Vierailija
4/6 |
09.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen jo 2 lasta ekalle lähettänyt ja molemmat osasivat silloin lukea hyvin ja kirjoittaa, eikä kumpikaan tylsistynyt.



Toisella, nyt kolmannelle menevällä oli esim. aapisena kirjasarja, jossa on aukeamalla huomioitu eri tasoiset lapset. Eli kirjaimia opetteleville, tavuja lukeville ja lausetasoisille tuli aina eri läksyt.



Opettaja kyllä osaa huomioida erilaiset oppilaat. Ja osaako lapsesi muuten tavuttaa? On aika yleistä, että moni lukeva ei osaakaan tavuttaa ja joutuu sitä sitten paljon harjoittelemaan.



Ja varmaan sinunkin lapsellasi on joku osa-alue, jossa hän ei ole tosi hyvä, joten siinä joutuu sitten enemmän tekemään työtä.



Ja koulumaailam, aikautaulut, itsestä ja tavaroista huolehtiminen, sosiaaliset suhteet, ne kaikki ovat vaativia juttuja pienelle eka luokkalaiselle. Joten kiva, kun jotkut hommat sujuu helpommin, voi opetella näitä muita sitten paremmin.

Koulun aloitus on aina ekaluokkalaisesta jännää, ei hän ajattele tylsistyvänsä, jos osaa jotain atitoja. Hän tulee äkkiä huomaamaan koulumaailmassa, että joissain asioissa joku on taitavampi ja toiset harjoittelevat taas sitä taitoa enemmän.



Vierailija
5/6 |
11.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmasti kaikki menee hienosti. Koulun aloitus on iso muutos eskariin ja kaikki siihen liittyvä tuo haasteita pienelle miehelle. Ja vanhemmille. Ja ehkä senkin takia toivon, että itse koulutyö ainakin olisi lapselle palkitsevaa.



Itse poden aika tiukkaa huonommuutta siitä, kun en pysty jäämään syksyksi kotiin ekaluokkalaisen tueksi. Kuinkahan moni meistä ekaluokkalaisten vanhemmista muuten pystyy?

Vierailija
6/6 |
11.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Nykyään suurin osa ekaluokkalaisista osaa lukea ja laskea, ei luulis olevan ainoa laatuaan ja opettajakin on varmaan ihan asiantunteva.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kahdeksan