Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten ihmeessä te muut järjestätte pienen koululaisen hoidon

Vierailija
11.08.2008 |

syyslomalla (1 vko), pitkällä joululomalla (2 vkoa) ja

talvilomalla (1 vko) ?? Tuo talviloma on suht helppo saada itselle samaan aikaan, mutta meillä kun molemmat vanhemmat ollaan myyntityössä, niin joululoma voi olla max 3-4 päivää. Mummolaanko vai järjestyykö koulun/kunnan puolesta jotain päiväkerhoa tms. esim syysloman aikaan? Kyse siis eskari-ikäisistä ja ekaluokkalaisista jotka ei voi olla yksin kotona.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...

Vierailija
2/13 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

epäilen kyllä että ovat kerhot kiinni loma-ajalla?



perhetutuille pariksi päiväksi ? mummilaan osaksi aikaa? kummille?



tai sitten joku sukulaistyttö tms kaitsemaan kotiin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kumpikin tekee 60 % työaikaa, eli aina on jompikumpi kotona. Meillä on kolme 4-7 vuotiasta lasta. Näin on mahdollista siihen asti, kun kuopus menee 3.lle luokalle, eli osittainen hoitovapaa. Se tuo muutenkin hurjasti lisää elämänlaatua, suosittelen.

Vierailija
4/13 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opiskelen olen.



Esikoinen meni aina opettaja-isovanhempiensa riemuksi aikoinaan.

Vierailija
5/13 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja jos ei olisi näin, tekisin lyhennettyä tai mitä vain, että saisin olla kotona tai keksisin jonkun ringin kavereiden vanhempien kanssa.

Vierailija
6/13 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

syyslomalla / talvilomalla voi olla jotain leiritoimintaa esim. seurakunnilla osaksi aikaa. Eli vaikeaa on. Meillä on onneksi virkamiesten 'ylipitkät' lomat käytössä ja vuorotteluperiaate eli kesällä ollaan pari viikkoa yhtä aikaa lomalla ja muuten sit ollaan vuorotellen lasten kanssa lomalla... ja välillä mummot käytössä ja maksetut lastenvahdit isommista koululaisista.

Kannattaa kysyä samaa muilta luokan vanhemmilta - voisi palkata yhteisä hoitoapua??? Vaikka lastenhoitoalan opiskelijoista???

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli tekee töitään sisään ja voi sitten pitää pidempiä putkia lomaa.

Meillä ei isovanhempia eikä kummeja lähistöllä apuna, joten järjestelemistä on.

Normaalit lomat ei riitä, kun vielä kesalomaa on kymmenen viikkoa ja olisi

kiva viettää edes viikko koko perhe yhtä aikaa lomaa.



Täällä Espoossa oli kyllä viime joululomalla joku urheilukerho tai jotain

liikunnalista ohjelmaa , Esport Centerissä (?) jos en nyt ihan väärin muista

Vierailija
8/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitten mummola auttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

turvaudumme isovanhempiin. Olemme sikäli onnellisessa asemassa, että molemmat isovanhemmat asuvat suhteellisen lähellä ja haluavat ja pystyvät hoitamaan lapsiamme tarvittaessa.

Vierailija
10/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi meni kolmannelle. Kun oli ekalla, ei ollut ongelmaa, koska mieheni oli vuoden sapattivapaalla. Tokaluokalla oli yksin paitsi talviloman olin lomalla.



Syysloma on ollut meillä 2 pv, joten ei kauaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työpaikassani tämä mahdollista ja koska olen ainoa kouluikäisten vanhempi saan myös pitää lomat koulun loma-aikoinen (väistin aikanaan suosiolla aina ennen kuin omat lapset oli koululaisia eli silloin en koskaan pytänyt lomaa esim hiihtolomalla vaan muut sai pitää se ajan).



Helsingissä onneksi syysloma vaan 2 pv, viikko olisikin hankalampi. Joululomaa pidetään miehen kanssa puoliksi, tänä vuonna onneksi varsinaisia lomapäiviä kuluu todella vähän vaikka pitää 2 vkoa lomaa. Mummi (73 v) auttaa myös tarvittaessa, mutta ei jaksa yhtäjaksoisesti olla lasten kanssa yli 3 pv:ää.



Lapset 1 lk, ja 3 lk, en jätä vielä kahdestaan kuitenkaan, ensi vuonna sitten se edessä.

Vierailija
12/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun tuon ikäiset eivät itsekseen pärjää. Kyllähän useimmat vanhemmat haluavat panostaa lapsiinsa sen verran, että pyrkii tekemään järjestelyjä, jottei lapset joudu olemaan yksin kotona.



Mutta näähän on arvokysymyksiä. Jos arvona on raha, niin luonnollisesti hoidon kanssa tulee ongelmia. Mutta silloinhan taas palkallinen hoitaja on aivan hyvä vaihtoehto. Olen sitten myös huomannut, että joillain vanhemmilla vain ei jostain syystä ole halua järjestellä edes lomiaan lasten kanssa samaan aikaan. En kyllä käsitä, miksi 1 - 2 -luokkalaisen vanhemmat haluavat pitää lomansa lasten kouluaikaan, ja lapset ovat sitten lomallaan aina hoidossa. Mutta eipä mun tarvikaan ymmärtää kuin oman perheeni ratkaisut...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
12.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyin sitä vaihtoehtoa kun esikoinen meni 2 v sitten kouluun ja työnantaja esitti ehdoksi että olen töissä 5 pv viikossa klo 9.30-15.30. Lapsen iltapäiviin saatika loma-aikoihin ei siis olisi ollut mitään apua, joten luovuin koko jutusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi yksi