Putinin kokki Prigozhin ilmoitti pyrkivänsä Ukrainan presidentiksi!
Haastaja Zelenskyille! Prigozin on tunnettu bisnesmies ja Wagnerin johtaja.
Kommentit (47)
Muusikot löytyy omasta takaa niin voi soitella Ukrainan kansallislaulun kun astuu toimeen.
Tämä Jevgeni on kyllä huumorimiehiä. Vaan ei välttämättä kovin lupsakka kaveri.
Riittääkö Venäjän vankiloissa ja mielisairaaloissa tarpeeksi miehiä Prigozhinin valintaan?
Hän haluaa kyllä presidentiksi, mutta ei vielä uskalla sanoa että minkä maan
Wagner vaihtaa puolta? Se olisikin käänne
Jevgeni on piinkova bisnesmies ja kova johtaja. Ei hypi vangit silmille. Tuli vastaan yksi video, jossa wagnerit valitti ruoan puutetta ja muutenkin kaikkea. Mutta kun Jevgeni astui paikalle niin kaikki olikin että "ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi".
No joopa joo..myös Puutini on lupautunut Presaksi Suomeen,ilmoittivat Kokoomuslaiset..
Sitä olen miettinyt, että pelkääköhän Puuuttini tätä kokkiaan? Puuttini esittää tai esitti kovanaamaa, mutta Prigozin on oikeasti täysi hullu eikä tunnu pelkäävän mitään. Heiluu etulinjassa ja kurittaa vankeja. Kukaan ei uskalla sanoa sille mitään.
Vankilakundi presidentiksi? Meneekö Bäckman valvomaan vaalit? Silloin Prigozhin voittaa tuloksesta riippumatta. Bäckman lupasi Prigozhinille jo yhteistyötä Suomen ja suomalaisten eksperttien kanssa. Ovatko ne ekspertit sitten VKK:n väkeä?
Normaalia sekoilua venäjällä. Kohta putte ilmoittaa haluavansa YK pääsihteeriksi ja oluella täytetyn samovaarin.
Vierailija kirjoitti:
Hän haluaa kyllä presidentiksi, mutta ei vielä uskalla sanoa että minkä maan
Vähän kun ottelee voi olla useampikin uutukainen pikkumaa mistä valita.
Yhdellä videolla Prigozin katsoi jotakin venäläisiä kaatuneita ja kuittasi vaan että noiden soppari on täytetty.
Toisella videolla laitatti Ukrainan kaatuneita arkkuihin ja kehui että kovia sotureita ja isänmaan miehiä nämä oli.
Erikoinen tyyppi. Kiersi siellä vankilassa rekrytoimassa ja sanoi että tappaa jos pelleilette mitään.
Kun Jevgeni Prigozhin oli 18-vuotias, hän kuristi ryöstämänsä naisen tajuttomaksi
Eräänä yönä vuoden 1980 maaliskuussa 18-vuotias Prigozhin ja hänen kolme kaveriaan huomasivat naisen kävelemässä yksin kadulla.
Prigozhinin kaveri hämäsi naista pyytämällä tältä tupakkaa. Silloin Jevgeni otti naisen takaapäin otteeseensa ja kuristi, kunnes nainen menetti tajuntansa.
Prigozhin kavereineen ryöväsi naisen kultakorut, saappaat ja 50 ruplaa. He pakenivat paikalta jättäen naisen kadulle makaamaan.
Tämä oli yksi monista Prigozhinin ja hänen kaveriporukkansa tekemistä rikoksista. He ryöstelivät kaduilla ihmisiä, useimmiten naisia, ja murtautuivat asuntoihin ja autoihin. Saaliiksi kelpasi mitä käteen osui; kasettinauhureita, kynttilöitä, sateenvarjoja, farkkuja.
Rikollisen uraa aloitteleva nuorukaiset kuitenkin jäivät kiinni, ja vuonna 1981 Prigozhin tuomittiin 13 vuoden vankeuteen. Mediat ovat myöhemmin kaivelleet oikeuden asiakirjat, joista selviää erilaisten ryöstöjen ja pahoinpitelyjen mittavaa listaa.
.
Romahtaneen Neuvostoliiton raunioissa kapitalismin rattaisiin hypänneellä Venäjällä 90-luku oli otollista aikaa liikemiehille, etenkin sellaisille, joilla oli kavereita rikollismaailmassa.
.
Palkkasotilasyhtiö Wagner perustettiin vuonna 2014, eli samana vuonna, kun Venäjä aloitti Ukrainan itäosien ja Krimin miehittämisen.
Kreml yritti peitellä osallisuuttaan separatistiliikkeeksi ja sisällissodaksi naamioituun konfliktiin, eikä halunnut lähettää omia sotilaitaan Ukrainaan. Oli kätevämpää lähettää Wagner-sotilaita, joilla ei ollut virallista yhteyttä Venäjän armeijaan.
BBC:n mukaan Krimillä vuonna 2014 nähdyt "pienet vihreät miehet", eli ilman tunnuksia naamioituneena liikkuvat sotilaat, olivat nimenomaan Wagner-sotilaita.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jevgeni-prigozhin-nain-vangista-ja-…; tinin-liittolainen/8636100
Wagner ja Prigozhin ovat sittemmin sotkeutuneet useisiin konflikteihin ja politiikkaan maailmalla. Wagner-sotilaita on osallistunut erilaisiin sotilasoperaatioihin esimerkiksi Syyriassa ja useassa Afrikan maassa, kuten Malilla ja Libyassa.
Prigozin on self made man joka nousi kaduilta menestyksekkään ravitsemusliikkeen toimariksi. Sittemmin siirtynyt musiikkibisnekseen.
Wagner ei kuitenkaan ole ainoa armeija, joka Prigozhinilla on hallussaan.
Prigozhinin perustama Internet Research Agency (IRA) on valtava trolliarmeija, jonka uskotaan vaikuttaneen esimerkiksi presidentinvaaleihin Yhdysvalloissa ja brexit-äänestykseen Britanniassa.
– Varmaan kaikkiin länsimaihin on jonkinlaista vaikuttamista sitä kautta tehty, Kallioniemi arvioi.
Vaikka Wagnerissa taistelee tuhansia sotilaita, on median kautta vaikuttaminen Prigozhinille ehkä vielä suurempi vallan väline. Se ei ole jäänyt ulkomailtakaan huomaamatta, ja Prigozhinille onkin asetettu jo aiemmin pakotteita Yhdysvalloilta IRA:n informaatiovaikuttamisen vuoksi.
Wagnerilla on miljoonien seuraajien Telegram ja VKontakte -ryhmiä, joissa levitetään Wagneria ja Prigozhinia tukevaa propagandaa.
Vuoden aikana Prigozhinin palkka-armeija on kasvanut räjähdysmäisesti. Ukrainan laajamittaisen sodan syttyessä helmikuussa 2022 Wagner-sotilaita oli joitakin tuhansia, ja he olivat pääosin korkeasti koulutettuja sotilaita.
Nyt Wagnerin joukoissa taistelee Ukrainassa arviolta 20 000–40 000 sotilasta, joista valtaosa on rekrytoitu Venäjän vankiloista.
Heidän sotilaskoulutuksensa taso ei ole vahva, ja Prigozhin näyttää käyttävän heitä lähinnä ihmiskilpenä epätoivoisissa yrityksissä saada edes jonkinlaisia edistysaskelia.
Häikäilemättömyys ja julmuus näkyy myös propagandassa – Wagner on julkaissut useampia videoita raa’oista teloituksista. Tunnusomaisia lekavasaroitaan ryhmä on käyttänyt uhkauksena niin Euroopan parlamentille kuin Suomen suurlähetystölle Moskovassa.
Teen poliittisen ulostulon. Puhun kovalla äänellä, jotta kaikki kuulevat. Juuri nyt kun katselen kaikkea ympärilläni, minulla on poliitisia tavoitteita, Prigozhin sanoo Herashtshenkon käännöksen mukaan sodankäynnin äänien kuuluessa taustalta.
Ihan hyvä kampanja-avaus.