Kuinka päästä pois "kaikki mulle heti nyt" -asenteesta??
Kuinka harjoittaa omaa kärsivällisyyttään? Olen aina ollut lapsesta asti kärsimätön ja kokenut ahdistusta asioista, jotka tapahtuvat pikkuhiljaa jne ja luulin, että aikuisena se piirre "parantuisi", mutta ei niin ei. Jos saan esim ideoita niin minun on päästävä toteuttamaan ne HETI MAHDOLLISIMMAN PIAN ja sitten teen tyhmiä ja hutiloituja juttuja.
Kuinka te muut hätähousut pystytte olemaan tämän piirteen kanssa? :(
Kommentit (3)
Itsellä toimi aika. Nuorena olin juuri tuollainen, mutta kun vuodet vierivät ja pettymyksiä tuli lisää ja lisää, opein hiljakseen sen tosiasian että aina ei voi saada mitä haluaa. Opetti myös sitä kärsivällisyyttä. Jos jotain halusi, sen eteen piti tehdä töitä.
Olen samanlainen, mutta iän myötä tajunnut miten siinä piirteessä on myös isona plussana se ettei ainakaan jää sohvaan makaamaan ja asiat tapahtuvat. On vain osattava kanavoida ominaisuus hyödyksi kuin kääntää kaikki heti mielessään kielteisesti.
Riippuen asiasta jotkut voi tehdäkin hutiloiden. Omassa arjessa on paljon asioita, joihin riittää puoliksi hyvin tehty kuin hiertää itseään pyrkimällä täydellisyyteen. Erota ne asiat ja tee itsesi kanssa rauha edes niiden suhteen.
Erottele ne asiat, ja ihmiset joille hutilointisi aiheuttaa ongelmia ja sopikaa keskenänne mitä tehdään kun taas pompit kärsimättömänä saada kaikki heti nyt. Virheiden kautta se lista selkenee, jos et nyt tiedä.
Käytä järkeäsi, jos innostut rakentamaan talon tai edes ulkovessan. Osaatko tehdä jotakin tuosta vain vai vaatiiko se ensin opiskelua? Mene siis vauhdilla hakemaan oppia ennen kuin ryhdyt talon rakentamiseen (tämä oli vertaus.) Suuntaa kaikkiheti sinne, minne pitääkin.
Et voi muuttaa temperamenttiasi, mutta voit harjoitella pienin askelin pienistä asioista ajatusmallin ja jolla saat ajatuksiisi toimintamallin edetä loogisemmin. VAuhtia ei tarvitse hiljentää, mutta käytä se vauhti hyödyllisesti,
Mulla sama ongelma. En tiedä johtuuko kasvatuksesta vai mistä, mutta olen äärimmäisen kärsimätön.