milloin uudelleensynnyttäjä sairaalaan?
mitkä olikaan ne supistusten kestot, tiheys yms, jolloin uudelleen synnyttäjän tulee lähteä sairaalaan?
Kommentit (3)
...väli ole koko totuus. tottakai viimeistään, kun on ne tietyt välit, pitää lähteä, mutta ratkaisevaa on myös se, että lähtee silloin, kun kokee tarvitsevansa kipuun lievitystä, vaikka supistusten väli olisi pitkäkin. näin minulle sanottiin sairaalaan soittaessani, kun toista lasta lähdin synnyttämään.
ja hyvä niin koska kakkonen synty 3,5h ekasta supparista ja kolmosessa lähdin kun oli muuten kipeä ja omituinen olo mahassa. Ei ollu suppareita ennenkuin laitoksella mutta sit kun ne alko niitä tuli alle minuutin välein eli melkein tauotta. Synnytys kesti alle 3h. En olis automatkaa kestäny kolmosen kanssa jos oltais myöhemmin lähdetty. Samoin meinaan nytkin lähteä kun ekat supparit tuntuu koska eipä nuo edellisetkään synnytykset ole kauaa kestäneet ja luomuna en tätä meidän viimeistä vauvaa halua synnyttää.
No se etäisyys sairaalaan vaikuttaa, onko sillon ruuhkaa.. ;) Kello neljän ruuhkaa en jäisi ehkä odottaan jos tulee napakoita avaavia suppareita. Enemmin vaikka kävelee sairaalassa kuin jonottaa ruuhkassa!
Ittellä oli toisen lapsen synnytyksessä ekan VARSINAISEN supparin aikana vahva tunne että lähetään just kohta.
Kolmas suppari kun tuli niin purin hammasta suihkussa! Mies soitti mummia hoitaan esikoista (onneksi asui lähellä ja valmistautu töihin).
Kun esikoisen kohdalla supparit on noin 5 minuutin välein, kestää minuutin.
Oli uudelleensynnyttäjällä välit jotain 3 minsaa ja kestoa 40 sekkaa? KOrjatkaa jos muistan väärin?
Mulla se supparin voimakkuus laitto mut lähtemään heti. En laskenut kestoa sekuntteina, kelloa katsoin että niitä tuli tosi lyhyellä välillä.
Sairaalaan ajettiin 10 minuutissa, ei ruuhkaa. Ja päästiin heti saliin.
Esikoisen syntyminen vei 24 h, toisen 5 h.