Lue keskustelun säännöt.
SPRn ystävätoiminta, mitä odotat iäkkään sukulaisesi ystävältä?
02.02.2023 |
Olen 82-vuotiaan Parkinsonin tautia sairastavan vanhuksen ystävä. Käyn kerran viikossa tunnin vierailulla palvelutalossa.
.
Vanhuksen poika asuu naapurikaupungissa. Veli ja sisar asuvat pitkän matkan päässä. Aktiivivuosien ystäviin ja naapureihin välit ovat katkenneet.
.
Kun vanhuksen poika sai kuulla, että isän luona käy vapaaehtoinen kerran viikossa hän harvensi omia käyntejään. Ensimmäistä kertaa myöskään joulua ei enää vietetty pojan kotona, vaan hän tuli pikaisesti vierailemaan palvelutaloon joulun alla.
.
Vanhus kaipaa ennen kaikkea omia sukulaisiaan, minä olen vieras. Odotatteko SPR:n ystävätoiminnan korvaavan vanhukselle sukulaisten vierailut?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ei oleteta. Kaikilla on vaan niin kiire tässä hektisessä maailmassa että aika pitää priorisoida jotenkin. Jos kuulee että mummulla on seuraa niin se saattaa vaikuttaa priorisointiin.
Tosi ikävää etten itsekkään kerinnyt mummoa käydä kuin kerran tai kaksi kuukaudessa moikkaamassa, kun työ ja omat lapset piti kiireisenä. Pitää edelleen.