Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mieluummin ali kuin yli varojen

Vierailija
15.01.2023 |

Onko täällä muita, jotka elävät mielellään ns. ali varojensa, esim. asuvat vaatimattomammin tai matkailevat ja ostelevat vähemmin kuin mihin olisi varaa?

Havahduin tähän, kun inflaatio saanut ihmiset karsimaan menojaan ja valittamaan siitä, mihin ei enää ole varaa. Asutaan kuitenkin esim. kalliissa taloissa ja pidetään kahta autoa.

Meillä on 5-henkinen perhe, asutaan 4 h rivarissa, jossa yksi huone on jaettu, jotta lapsille saatiin omat huoneet. Pärjätään yhdellä autolla, koska toinen tekee etätöitä. Ei ole koskaan tuhlattu esim. työpaikkalounaisiin, tehdään kaikki ruoka itse.

Hintojen nousun huomaan kyllä, mutta emme ole vielä esim. vähentäneet kuukausittain säästöön menevän summan osuutta. Luottovelkaa ei ole, asuntolainaa huomattavasti vähemmin kuin suomalaisilla keskimäärin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla