Minulle selvisi vasta nyt, että Kanarialla ei ole kunnon helteitä ikinä
Vaan siellä on kuumimpaankin aikaan vain jotain 25-26 astetta.
Kommentit (48)
Niin ja joka päivä paistaa aurinko. Tai ainakin 350 päivää vuodessa
Sehän se mukavaa onkin, ei liian kuuma.
Mitä sitten haluaisit lämpötilaksi?
Noh. Pakkohan se on heti tulla kertomaan että Gran Canarian saaren eteläosassa vallitsee Saharan vaikutuksen alla oleva ilmasto joka poikkeaa täysin saaren pohjoisosan ilmastosta. Las Palmasissa voi olla koleaa mutta etelässä Moganissa ja Maspalomaksessa täysi helle. Yli tuon 25 C.
Vierailija kirjoitti:
Mitä sitten haluaisit lämpötilaksi?
Olen eri mutta vastaan silti: haluan etelänlomalla kunnon lämpöä, 30 astetta ja yli. 25 astetta on sellainen, että pitää kantaa pitkähihaista mukana, eikä rannallakaan ole kivaa, etenkin jos yhtään tuulee.
Kyllä se vähän säälittää näin tammikuussa suomalaisen näkökulmasta katsottuna.
Vierailija kirjoitti:
Noh. Pakkohan se on heti tulla kertomaan että Gran Canarian saaren eteläosassa vallitsee Saharan vaikutuksen alla oleva ilmasto joka poikkeaa täysin saaren pohjoisosan ilmastosta. Las Palmasissa voi olla koleaa mutta etelässä Moganissa ja Maspalomaksessa täysi helle. Yli tuon 25 C.
Maspalomasin vieressä meren yli lentänyttä hiekkaa vuosimiljoonien myrskyjen tuomina. Niiden suojassa on herkullista harrastaa homoseksiä.
Olen viettänyt monta syyslomaa etelä Teneriffalla. Aina 29 astetta lämmintä päivällä.
Kyllä siellä Granin eteläpuolella on kesällä sellaiset helteet ettei muuta jaksa kuin altaassa lojua.
Suosittelen ap:lle esim. Alanyaa elokuussa.
Sinnehän ne lähtee manner-Espanjasta helteitä pakoon kesällä.
Kai nyt jokainen ymmärtää, että keskellä merta olevilla saarillä lämpötila on melko vakaa. Kanariansaaret ovat sen verran pohjoisessa, että siellä on jonkin verran vuodenaikaisvaihtelua. Keskimääräinen vuorokauden maksimilämpötila on 21-28 astetta kuukaudesta riippuen ja keskimääräinen minimilämpötila puolestaan 15-22 astetta. Kylmimmillään lämpötila on käynyt nollan pinnassa ja kuumimmillaan on ollut yli 40 astetta, mutta nuo ovat aivan äärimmäisiä poikkeuksia. Alimmat vuorokauden ylimmät lämpötilat lienevät jossain 15-16 asteen vaiheilla.
Tietysti lähempänä päiväntasaajaa olevilla saarilla on hieman kuumempaa. Esimerkiksi Kiribatin pääkaupungissa Tarawassa vuorokauden keskimääräinen maksimilämpötila on ympäri vuorokauden 31 astetta ja alin lämpötila 25 astetta. Kaikkien aikojen ennätykset lienevät siellä noin 40 astetta ja 13 astetta.
Jos haluat kunnon helteitä, älä mene pienille valtamerten saarille. Mene sisämaahan, rannikolle tai edes todella isolle saarelle tropiikkiin. Sieltä löydät paikkoja, joissa keskimääräinen maksimilämpötila on yli 30 astetta.
Kyllä sielläkin paikalliseti helleraja ylittyy kesällä useinkin, vaikka kuukauden keskilämpötila ehkä pysyykin juuri siinä hellerajan tuntumassa. Mulle tuo 25 riittää mainiosti. Puhutaan kuitenkin varjo lämpötilasta. Todellakaan en pystyisi pitkähihaista käyttämään. Talvellakin saattaa olla paljon lämpimämpää kuin mitä tilastot antavat ymmärtää. Nytkin oli jopa Teneriffan pohjoisosissa joulun aikaan noin 25. Talvella se on toki poikkeuksellisen lämmintä. Kanrialla on mun mielestä täydellinen ilmasto, ja sinne matkstaisin kesälläkin, jos olisi suoria lentoja tarjolla. Välimeren maissa on keskikesällä mun makuun ihan liian kuuma. Italia on ihana, mutta parhaimmillaan keväällä ja syksyllä.
Ap:lle voisi Alanyan lisäksi sopia myös Dubai kesäkaudella. Ei tule kylmä :)
Talvikaudella Kanarian miinus on uima-altaiden lämpötila. Osa on lämmitetty esim 22-24 asteeseen, mikä on aika helskutin kylmää (normaali uimahallin vesi 28 astetta), osassa hotelleja altaita ei lämmitetä ollenkaan. Myöskään merivesi ei ole lämmintä. Jos taas ei uimisesta piittaa, niin Kanaria on talvikaudella mitä mainioin ulkoilu- ja retkipaikka. Rauhallista, siistiä ja mielenkiintoista nähtävää.
On siellä useimmiten yli 30 astetta ja tuo 25 astettahan on Suomi-helleraja, eli siellä on meikäläisittäin melkein aina helle. Ja aurinko lämmittää aivan toisella tavalla kuin täällä näkyvä kalpea haamu.
Kanaria onkin talvilomakohde, eihän sinne edes mene suoria lentoja kesällä. Kesällä matkataan sitten jonnekin lämpimämpään paikkaan.
Matkatoimistot ei tee kesäisin matkoja Kanarialle, sillä silloin se on varattu espanjalaisille, jotka tulee viilentymään sinne mantereen helteistä.
Jos haluan talvella matkustaa lämpimään maahan nauttimaan helteistä, en minäkään mene Kanarialle. Lämmintä on kyllä päivisin se reilu 20 C, mutta jos tulee, heti kylmä. Kadun varjoisalla puolella lämpöero on huomattava aurinkoiseen puoleen. Lisäksi illalla tarvitsee aina talvikuukausina pitkähihaista.
Ihanteellista.
Juuri tähän maailmanaikaan olisin mielelläni siellä.
Sellaista se kuule on. Toisaalta päivällä ei juuri ikinä alle 18-19.