Nimiapua! Ristiäiset puskee päälle!
Aleksin veljelle nimi hukassa.
Viljami olisi meidän mielestä kiva, mutta jotenkin tuntuu ettei soinnu Aleksiin mitenkään. Mutta tarviiko sointuakaan? Mitä miestä nimestä?
Viljamille on vain todella vaikea keksiä toista nimeä. :/
Muita ehdotuksia?
Kommentit (11)
Kolme tavua, loppuu i:hin. Millä tavalla ne eivät sovi yhteen? Ihmettelisin, jos sanoisitte, että Viljami on liian samantyylinen.
Ja sopii ihan hyvin Aleksin kanssa. Viljami Eero Olavi? Viljami Onni Akseli? Jos tuollaista perinteistä haette.
Tai Aleksi ja Oskari tai Santeri,
Viljami Elias
Viljami Sakarias
Viljami Arvo Olavi
sopii hyvin Aleksin kanssa.
Mielestäni muita hyvin sointuvia olisivat
Iisakki
Anttoni
Vilhelmi
Artturi
Juhani
Kalevi
Uolevi
Severi
Elmeri
Asseri
Alvari
Taneli
Jos haluaa viskurilain mukaisen sointuvuuden, Aleksin toisena nimenä pitäisi olla aika pitkä nimi, esim.
Aleksi Joonatan
Aleksi Taavetti
Aleksi Sakarias
Aleksi Anttonio
tai sitten kolme nimeä:
Aleksi Sumu Johannes
Aleksi Eero Paavali
Aleksi Leo Tapio
Sekin on mahdollista, ettei alistu tavanomaiseen nimien painotukseen, vaan tietoisesti rikkoo sen ja antaa nimet, jotka eivät heti tunnu sointuvan, mutta makustelun jälkeen tuntuvatkin virkistävän erilaisilta:
Aleksi Mikko
Aleksi Lassi
Aleksi Visa
Aleksi Max
Mutta kun pidätte Viljamista, niin ehdottomasti se, ei sisarusten nimien tarvitset sopia yhteen.
Viljami Aleksanteri
Viljami Otto Juhani
Viljami Juho Samuel
.. näin nopeasti liitettyinä. :)
Mutta mielestäni kolmas nimi on liikaa. Kuulostaa hyvältä mutta tarpeeton.
Joonatan oli jossakin vaiheessa myös ehdolla, mutta aina tuli mieleen Salattujen Elämien Joonatan. :/
Tuota myös mietein että jos nimeksi antaisi vaikka Eetu Viljami, ja Viljami olisi kutsumanimi. Mutta onko kuitenkin vähän hassua?
Kristoffer kuulostaa liian, hmm. Ei. Ruotsalaiselta? En tiedä, mutta liian hieno. Jotain tavallisempaa.
Anttonia ollaan myös pyöritelty ja jätetty.
Ap
sopii hyvin Aleksin kanssa. Aleksi Sumu Johannes Aleksi Eero Paavali Aleksi Leo Tapio Aleksi Mikko Aleksi Lassi Aleksi Visa Aleksi Max
Tässähän haetaan Aleksin veljelle mimeä. Ei varmaan ihan samaa nimeä olla antamassa...
niin sen joutuu joka paikassa aina muuttamaan ihan koulusta lähtien. Itse en koe sitä haitaksi, joku muu voi kokea.
Entä jos laittais vaikka tyyliin Anton Viljami ja Viljami ois silti kutsumanimi?