Te jotka kävelette suht paljon töissä, mikä on ennätyksenne työpäivän aikana?
Minun ennätykseni on 13.2 km yhden tuövuoron (11 aikana), sisätöissä siis.
Kommentit (9)
20-30 km päivässä . Joutuu tosiaan miettimään reittiä että ei tulisi askelia niin paljoa. Kyllä yhden, pari päivää jaksaa kävellä, mutta 5 päivää viikossa on mullekin vähän liikaa. Jalat tulee kipeeksi, ja viikonloppuna ei sitten huvita lähteä pakollisia menoja pidemmälle. Saa palkkaa ulkona kävelysta ja seisomisesta, kuulostaa helpommalta mitä on.
Mulla oli entisessä työssä postissa semmoinen 10-18km kävelyä päivän aikana, riippuen jaettavasta reitistä. Perjantaisin usein oli jalat jo aika kipeänä, tosin hyvät kengät/pohjalliset auttoivat paljon. Nykyisesä työssä ei enää niin paljoa.
Helposti tulee tuo määrä. Olen kaupan alalla.
21 132 askelta. Kotihoidossa töissä, tuo oli tuplavuoro klo 7-21.30. Tuossa on vieläpä pelkästään välimatkat asiakkaalta toiselle, koska puhelin on minulla ulkotakin taskussa. Jonkin laskurin mukaan tekee 16 km, mikä on hyvin mahdollista.
26 kilsaa ulkotöissä kävelin joskus. Olin festareita rakentamassa. Siinä liikutaan koko ajan.
Askeleet eivät kerro mitään, on olemassa tanhupallojen töpöttelyaskelia ja sitten ison miehen pitkiä askeleita.
Matkoilla tulee käveltyä varsinkin suurkaupungissa paljon kiinnostavaa nähtävää
^ Siis 11 tunnin vuoro.