Sähkönsäästö: helpoin tapa
Lopettakaa kuumalla vedellä läträäminen, liian pitkät ja liian usein toistuvat suihkut, liiallinen pyykinpesu ja turha siivoaminen. Myös vettä pitää osata säästää taloudellisista ja ekologisista syistä.
En tajua niitä, jotka pesevät pyykkiä joka päivä. Haloo? Puhtaita vaatteita myllytetään? Lakananvaihto jopa kerran viikossa!? Huhhuh. Kerran kuukaudessa riittää, jos ei ole hikoileva sika tai yökastelija.
Kommentit (6)
Kannattaa esimerkiksi ostaa absolut torr -merkkistä antiperspirtanttia apteekista. Ehkäisee hikoilua. Vaatteita voi enemmän tuulettaa. Halpoja vauvan peppupyyhkeitä, joilla voi puhdistaa alapäänsä. Jne.
Vierailija kirjoitti:
Pesen kalsarini kerran vuodessa kylmällä vedellä.
Täysin turhaa. Kyllä ne uinnin yhteydessä huuhtoutuvat ihan hyvin.
Helpoin tapa on kylläkin laittaa sähköt pääkatkaisimesta poikki.
Toiseksi helpoin tapa on laittaa virta poikki erillisistä sulakkeista.
Kolmanneksi helpointa on irroittaa pistotulpat pistorasioista.
Neljänneksi helpointa on pohtia miten vähentää energian kulutusta - jos käyttää jotain noista kolmesta helposta tavasta niin ei tarvitse miettiä.
Saatko sillä jotenkin paremman taivaspaikan?
Kiitti, kun muistutit. Pitääkin muistaa laittaa imuri imuroimaan ennen kuin lähden töistä kotiin. Niin kauan kun laskuni itse maksan käytän sen kaiken sähkön minkä tarvitsen.
Pesen kalsarini kerran vuodessa kylmällä vedellä.