Tänään on alkanut uusi, terveellinen ja hyvännäköinen elämäni ;)
Eli nyt teen täyskäännöksen ruokavaliossani ja kauneudenhoidossani. Liikuntaa harrastan jo tarpeeksi (3 kertaa viikossa kuntokeskuksessa jotain + kävelyä). Musta tulee todella hoikka ja kiinteä ja hyvännäköinen!
Vinkkejä ruokavalion suhteen? Kannattaako herkut karsia kokonaan pois vai mikä olis sopiva määrä/aikaväli ettei repsahtaisi?
En normaalisti syö juurikaan kasviksia ja vihanneksia, mutta nyt se asia ainakin muuttuu.
Lähteekö joku elämänmuutokseen mukaan?
Kommentit (11)
Mikä tossa "ranskattaret"-opissa on niinku se pääjuttu? Että syö iltasin/seurassa hyvin mut yksin aina vähän ja tyyliin kasviksia vai miten?
Tosin mun "uusi elämä" alkoi jo pari viikkoa sitten. Varasin ajan kasvohoitoon ja käyn jatkossa säännöllisesti kosmetologilla. Kun menen vaatekauppaan niin katson (ja ostan jos löytyy sopivaa ja kivaa) vaatteita myös itselleni, en vain lapselleni. Kävin kampaajalla viikonloppuna ja yritän muistaa käydä sielläkin säännöllisemmin ja ottaa vinkkejä vastaan :)
Laihduttaa ei onneksi enää tarvitse, se urakka on takana päin jo.
Mies ja lapset lomalla vielä 2-3vkoa ja tähän väliin mahtuu muutamat isot juhlatkin. Ei ole tarkoitus mitään armotonta mässäilyä näilläkään viikoilla harrastaa, mutta "loma- ja juhlaruokaa" tahdon syödä surutta.
Viikon 34 alusta aloitan ryhtiliikkeen. Lisään entisestään kasvisten ja vihannesten osuutta, vähennän hiilareita (turvottavat helposti), mutta en karppaa kuitenkaan.
Aion pitää yhden herkkupäivän viikossa, tod.näk. lauantai, jolloin voin syödä karkkia/leivonnaisia/sipsiä tms, kunhan jonkun järjen pidän touhussa.
Liikunnasta en ole koskaan pitänyt, mutta yritän lisätä arkiliikuntaa kävelemällä esim. osan päivittäisistä työmatkoista tms.
Lisäksi aion panostaa tuohon hyvännäköinen-kohtaan tekemällä joka ilta jonkun kauneusjutun - lakkaan kynnet, kylvetän jalat, laitan hius- tai kasvonaamion tms. Hemmottelen itseäni siis jollain muulla kuin suklaalla tai karkilla. :-)
Miten muka joku kosmetologi kaunistaa??
kosmetologi kaunistaa?? :D
Tosin, onko sinun mielestäsi ihminen kauniimpi näppylät ja mustapäät naamassa?
mutta jos muutama kilo karisisi, ei siitä haittaakaan olisi.
Vielä kun löytäisin motivaation pömppövatsan litistämiseen - siihen tartvisisi sitä YÖK liikuntaa...
(viestin 6 kirjoittaja)
http://plaza.fi/ellit/liikunta-ja-terveys/ravinto-ja-laihdutus/ranskatt…
Aion myös hankkia kirjailijan uudemman teoksen Ranskattaren ruokavuosi, jossa on reseptejäkin.
t.2
Tsemppiä matkalle! Oma olo, terveys ja ulkonäkö on kohentunut ihan 100%.
Itse lähinnä vaan vältän sokeria ja syön paljon erilaista hyvää kasvisruokaa. Liikaa suolaa vältän myös, se turvottaa. Pidän huolta että kuituja on ruokavaliossa paljon. En käytä kermaa ruuanvalmistuksessa. Suosin täysjyväleipää. Herkuttelen n. kerran viikossa, yleensä pähkinäsuklaalla tai itsetehdyillä leivonnaisilla (sokeria ja rasvaa voi näin vähentää, osan jauhoista korvata kuitupitoisemmilla tai vaikka kaurahiutaleilla).
Liikun monta kertaa viikossa, mutta en rääkkää itseäni vaan teen juttuja joista nautin, kuten joogaa, tanssia ja uintia.
Näillä eväillä painoindeksi vähän alle 19, rasvaprosentti matala ja kunto korkealla.
Pahaat neuvoni:
1. Innostu kasvisruuasta! Osta keittokirjoja. Etsi uusia suosikkeja. Jos syöt lihaa, vältä kaikkea valmiiksi marinoitua roskaa - siinä on hirveästi öljyä, usein liikaa suolaa, arominvahventeita ja jopa sokeria.
2. Harrasta edelleen liikuntaa, kaikkea mistä nautit. Huom! Myös matalatehoinen liikunta on hyödyksi - erityisesti painoa pudottaville naisille usein toistuva rauhallisempi liikunta (uinti, kävely, pyöräily tms. + hyötyliikunta, vaikka puutarhanhoito tai remontointi!) on pitkäkestoisessa painonhallinnassa havaittu keskimäärin tehokkaammaksi kuin harvemmin tapahtuva tehorääkki.
3. Vältä kaikkia nestemäisiä kaloreita - limuja, liikaa mehuja, sokerisia ja/tai kermaisia kahvijuomia. Aloita aamu parilla lasillisella raikasta vettä. Jos mieliteot kiusaavat, juo ensin lasi vettä.
4. Muista hyvä aamupala! Sellainen, joka pitää verensokerin tasaisesti ja pitkäkestoisesti hyvällä tasolla. Tämä on (ihan tutkitusti!) monelle ihmiselle hyvä tapa välttää mielitekoja ja ylensyöntiä myöhemmin päivällä. Jos olet sitä tyyppiä, jollei aamupala tuppaa maistumaan, ala välttää illalla liian myöhään syömistä, niin ruokahalu herää jo aamulla.
5. Jätä kilot kokonaan omaan arvoonsa. Ennemmin mittanauha kehiin! Muista että ihminen voi painaa tosi vähän ja olla silti epäterve ns. läskiluikku - tai vastaavasti olla jopa normaalipainon ylärajoilla tai jopa siitä yli, ja kuitenkin terve ja loistavassa kunnossa. (Oma painoni *laskee* jos en kuntoile vähään aikaan, kun lihasmassa surkastuu ja vyötärölle kertyy jenkkakahvaa, joka kuitenkin painaa vähemmän kin lihas.) Vaatekoko on myös parempi tapa mitata edistystä kuin vaaka. Rasvaprosentinkin voi mittauttaa ja pitää sitä silmällä muutaman kuukauden välein. Jos käyt kuntosalilla, kysäise jos siellä on mahdollisuus testata omaa aerobista suorituskykyä. Nämä ovat kaikki parempia edistyksen mittareita.
Ja tärkeimmäksi tavoitteeksi kannattaa ottaa oma vointi, terveys ja elämänilo. Ei mitkään ulkoiset mittarit, kilot tai muut.
PS. Kosmetologi, värianalyysi jne. on myös kivoja tapoja helliä itseään, piristää mieltään ja tuntea itsensä viehättäväksi.
Mä tein muutoksen raskauden myötä, vaikka oonkin aina ollu hoikka ja liikkuva, raskausaikana olen ollut ensimmäisen kerran 7 vuoteen ilman tupakkaa, alkoholia ja säännöllistä lääkitystä (mulla on perussairaus joka vaatii lääkitystä paitsi raskauden aikana:o) ). Raskaus on myös pakottanut lisäämään ruokavalioon enemmän kasviksia ja hedelmiä että vatsa pysyisi kunnossa ja kyllä nyt kroppa kiittää! Tsemppiä sulle ap ja muista ettei mikään ruokavalio ole sulle oikea jos se ei tunnu hyvältä, ja sama toisinpäin; jos se tuntuu hyvältä, se myös on sitä. Kuuntele kroppaas!
Voisin ainaki aloittaa ton kerran viikossa-herkkuja, se tuntuu järkevältä. Sit kasvisruoat... Sen oon huomannu kun ennen oon syöny tosi paljon täysjyväriisiä ruoan kanssa ja nykyään oon opetellu paljon uusia ruokia perunan kans ja mä koen että peruna ei oo oikeen terveellistä, hyväksi.
Oon tällä hetkellä raskaana 13-viikolla ja tavote ois et kun vauva syntyy et ei ois niin kamala römppämaha sen jälkeen (toisin kun nyt 2.lapsen jälkeen)...
Aion syödä Ranskattaret eivät liho -kirjan oppien mukaisesti.