Muistakaa pysyä tänään varjossa.
Kommentit (15)
päästän lapsen uima-altaaseen vasta klo 15.
taida kun lähden veneelle. Ja tulin muuten just kreikasta, siellä oli himppasen korkeammat uuveet kuin täällä. En mä sielläkään varjossa kököttänyt.
Kuopus nukkuu päikkärit. Nyt polskuttelevat kahluualtaassa, paita päällä ja shortsit jalassa.
Miehellä leikattiin muutama vuosi sitten luomi, jossa oli alkava melanooma. Siihen loppui meidän perheen auringon otto! Helteestä voi nauttia muutenkin.
joka asennoituu aurinkoon oikealla/järkevällä tavalla. Suomalaiset vain ikävä kyllä sekoavat helteistä ja unohtavat aivot kotiin.
Kuopus nukkuu päikkärit. Nyt polskuttelevat kahluualtaassa, paita päällä ja shortsit jalassa. Miehellä leikattiin muutama vuosi sitten luomi, jossa oli alkava melanooma. Siihen loppui meidän perheen auringon otto! Helteestä voi nauttia muutenkin.
jos vuodessa saa pari viikkoa aurinkoa oikeen kunnolla niin tasanko pysyn varjossa?
päivän saa hillua paisteessa eikä mitään palamista tapahdu.
jos vuodessa saa pari viikkoa aurinkoa oikeen kunnolla niin tasanko pysyn varjossa?
Palaminen ei ole ainoa liiallisen uv säteilyn aiheuttama ongelma.
jos ei ole jotain todella pakollista menoa. Lapset ovat päiväunilla aina silloin. Ja aurinkorasvaa laitetaan heille aina ennen uloslähtöä. Itse olen kerran palanut niin pahasti etten enää koskaan halua kokea sellaista!
melanoomauhreja!
jos vuodessa saa pari viikkoa aurinkoa oikeen kunnolla niin tasanko pysyn varjossa?
aihe: Kuoleeko maassamme ihmiset enemmäm auringosta johtuen vai kaamoksesta? Itse muuten veikkaan kaamosta.
Kun uhka kuitenkin on ihan todellinen. Tosin ei suomimamma uskoisi vaikka mistä asiasta varoitettaisiin. Itse olin suosiolla sisätiloissa pitkälle iltapäivään ja sittenkin yritin pitää lapset enimmäkseen varjossa. Jos suurin mahdollinen uv säteily maassamme on 7 ja tänään se oli jo 6, ei ihan turhasta varoitella.
Auringossa ja varjossa tilanteen mukaan. ihanaa kun on lämmin