Mitä helvettiä lääkärit nykyään tekee? Vuonna 2000 ne hoiti keskimäärin 14,4 potilaskäyntiä työpäivän aikana. Vuonna 2021 määrä oli 5,4 käyntiä.
Kommentit (97)
Kun lääkikseen valitaan opiskelijoiksi kädettömiä teoreetikkoja, jotka eivät tajua olevansa loppujen lopuksi liukuhihnatyössä, jossa työn nopeus merkitsee aika paljonkin, niin tämä on seuraus.
Just sain vaihdettua takapyörän fillariin, nyt pitäis aloittaa tuhannen palan palapeli.
Ne hoitaa tietokonetta, tärkeintä on kirjaukset ja tilastointikoodit ja käyntisyyt.Tähän kaikkeen tulee määräykset THL:Ltä ja muualta ylemmältä portaalta..Lisäksi Apotti mukavasti auttaa asiassa.
Kirjaa, lajittelee postia, täyttää kopiokoneen paperilokeroa, arkistoi vanhoja juttuja, kirjaa, istuu kokouksissa, kehittää työtään, kirjaa työaikajärjestelmään mitä on tehnyt yms.
Lääkärit tekevät sihteerien ja osin siivoojien työt. Lääkärin palkalla.
Sihteerit takaisin!!
Vierailija kirjoitti:
Ne hoitaa tietokonetta, tärkeintä on kirjaukset ja tilastointikoodit ja käyntisyyt.Tähän kaikkeen tulee määräykset THL:Ltä ja muualta ylemmältä portaalta..Lisäksi Apotti mukavasti auttaa asiassa.
Tämä. Sama se on sosiaalipuolella. Kaikki pitää kirjata. Toisaalta se on myös asiakkaan/ potilaan oikeusturvan tae, että joka vinkaus on dokumentoitu. Käytännössä kirjausaika on asiakastyön ajasta pois.
Tiettävästi Suomessa on terveyskeskuksia, joissa lääkäri moppaa odotusaulojen lattiatkin.
Nykyään lääkärit tekevät kirjaukset itse, kun aiemmin asiat saneltiin sanelukoneeseen ja sihteeri purki sanelut ja kirjoitti asiat ylös. Lisäksi kirjattavien asioiden määrä on noussut huimasti. Sitten vielä se, että järjestelmät ovat aika monimutkaisia, niissä on bugeja ja tallentavat hitaasti (varoittavana esimerkkinä Apotti). Suurin osa ajasta menee siis tietokoneen eikä potilaiden parissa.
Mää kävin yks päivä lääkärillä näyttämässä nivustyrää. Käynti kesti ehkä 3 minuuttia. Jäi olo, että halusi vaan äkkiä päästä eroon. Toisaalt kyllä pidin siitä, ettei jaaritellut joutavia.
Eivät tee töitä mutta saavat ylisuurta palkkaa.
Tappelee tietokoneen kanssa, olin äitiäni kuskaamassa lääkäriin, ihmettelin miten siinä niin pitkään meni 45min, enin aika oli mennyt kun tietokone ei auennut.
Sama järjettömyys vaivaa muutakin hallintoa. Virkamiehet tappelevat päivät pitkät toimimattomien asianhallintajärjestelmien kanssa. Ainoa hyötyjät ovat susihuonoja ohjelmistoja myyvät firmat. Mitä huonompi ohjelma, sitä enemmän voivat laskuttaa korjaamisesta. Tälle pitäis kyllä jotain tehdä.
Onko mietitty, paljonko lääkärin työaikaa säästyisi potilaille, jos vastaanottohuoneessa olisi aina joku lähihoitaja tms. joka hoitaisi kaiken sen ylimääräisen säätämisen ja lääkäri vain tutkisi potilasta ja sanelisi diagnoosit yms. jotka tämä hoitaja kirjaa sitten?
Vierailija kirjoitti:
naiset vallanneet alan ja naiset tekee vähemmän hommia. Mielummin rento 20h viikko 5000e/kk palkalla kuin 40h 10 000e/kk
Veroprogression vuoksi nettopalkka niistä seuraavista 20 tunnista on aika surkea verrattuna ensimmäisiin 20 tuntiin.
Verottaja kannustaa tienaamaan mahdollisimman vähän.
Viime perjantaina päivystyksessä 8h viettäneenä voin sanoa, että osa menee ainakin siihen, että n. 30% aulassa asioineista ihmisistä ei puhunut suomea, joten jo siinä odotustilassa ihmeteltiin, että millä kielellä jatketaan ja minkätyyppinen vaiva mahtaa olla kyseessä.
Itselläni oli myös suht kiireinen asia ja terveyskeskuksessa oltiin kerätty jo esitiedot tilanteesta hyvin, mutta siitä huolimatta 3 seuraavaa hoitajaa/lääkäriä kysyivät täsmälleen samat tiedot kuin tk-lääkäri oli jo kysynyt.
Tehostamisen paikka.
Vierailija kirjoitti:
Lääkärit tekevät sihteerien ja osin siivoojien työt. Lääkärin palkalla.
Sihteerit takaisin!!
Valotappa vähäsen tuota, että tekevät osin siivoojien työt.
Ne tekee kirjauksia ja muuta hallinnollista, minkä ennen hoiti muut.