Mitä TYÖTÖN nelikymppinen voi osta joululahjaksi äidilleen (ja veljelleen?)
Yritän kyllä ympäri vuoden etsiä sopivia lahjoja mutta näin käy aina; taas yritän etsiä lahjoja.
Ja kyllä, olen hakenut töihin ja tänäänkin puhuin te- omavalmentajani kanssa. Työtön olen ollut nuoresta saakka.
Käytännössä kuitenkin te olette tuon lahjan maksajia joten kantakaapa vastuunne myös lahjan suunnittelemista- etenkin veljeni hyvin varakas (työssäkäyvä d-i)
Kommentit (8)
Leivot jotain ja pakkaat ne kivasti.
Kuvitteletko sinä että se että on TYÖTÖN tarkoittaa että on varaton?
Vierailija kirjoitti:
Leivot jotain ja pakkaat ne kivasti.
Tämä. Jotain itsetehtyä herkkua. Ilahduttaa, eikä jää nurkkiin pyörimään, niin kuin tavarat (joita ei välttämättä tarvitse).
Yhteistä aikaa. Menkää retkelle ja sinä hoidat eväät tai käytte kahvilassa tms.
Joulukukka.
Eli varakkaat sukulaiset?Äidille kukka ja veljelle suklaa.Tai sitten teet itse vaikka villasukat,leivot tai jotain.Kukin osta lahjan varallisuuden mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Lopeta sen valmentajan kanssa puhuminen, et saa sitä kautta mitään, aiheutat muille ongelmia koska ylläpidät sitä haitallista systeemiä. Firma ottaa suoraan tai ei ota. Ehkä yrittäjyys. Ei ole pakko. Pitääkö äitisi luomutuotteista tai kirjoista? Mistä veli pitää.
Nimenomaan, nämähän työllistävät vain valkkuja ja te-koordinaattoreita tällä toiminnallaan. Työtöntä pyöritetään työmarkkinatuella se 2 vuotta kuntouttavassa jonka jälkeen "saa" hakea ammatillista koulutusta johon menee taas 2 vuotta minimissään. Se on vaan ikävää että keski-ikä lähestyy nopeasti eikä omaisuutta kerry ja tukijärjestelmä passivoi työttömän elämän almuilla.
Tässä kyrsii kokoomuksen puheet että ansiosidonnaista on leikattava kestoltaan ja määrältään kun se on täysin väärä suunta työllisyyden hoidossa. Korkeampi tuki kannustaa ottamaan työtä vastaan koska soviteltu päiväraha kompensoi p-duunin palkkaa. Ei kotimaiset työttömät lähde työhön jossa jää 1500 euroa kuussa näppiin kun saman saa Kelastakin ja on joka päivä yli 18 tuntia vapaa-aikaa.
Lopeta sen valmentajan kanssa puhuminen, et saa sitä kautta mitään, aiheutat muille ongelmia koska ylläpidät sitä haitallista systeemiä. Firma ottaa suoraan tai ei ota. Ehkä yrittäjyys. Ei ole pakko. Pitääkö äitisi luomutuotteista tai kirjoista? Mistä veli pitää.