Olisiko kohteliaisuus vai loukkaus, jos joku ei haluaisi nähdä sua koska se sattuu liikaa?
Esim. eron tai toivottoman rakkauden jälkeen?
Tai mitä ajatuksia se sussa herättäisi?
Kommentit (47)
En mä sitä pahalla ottais koska mulla on mun ensirakkaus tälläinen, en pysty pitämään edes FB kaverina... Ja olen mies.
Ei se ole kumpikaan.
Ei loukkaus eikä kohteliaisuus.
Se on inhimillisen, tuntevan ihmisen tapa yrittää parantua sydänsuruistaan ja päästä eteenpäin elämässään.
No joo, otsikko oli kieltämättä hölmö.
Ehkä olisi pitänyt kysyä, tuntuisko se tärkeältä vai onko se ymmärrettävää? Tai tulisiko siitä jollain lailla tuntea pahaa mieltä?
TÖrkeältä, ei tärkeältä. Aloitus joutaa roskiin, nähtävästi. :'D Ap
Kas, olenkin ollut tässä pienessä henkisessä pikkelssissä kun ex haluaisi nähdä, mutta itse en ole varma. Näkeminen kaverinakin tuntuisi ehkä jotenkin oudolta ja voisi tuoda taas vanhat tuskat pintaan, mistä olen juuri pääsemässä eroon.
En minäkään olisi pystynyt roikottamaan ensirakkauttani elämässäni. Se oli joko tai. Minä tein päätöksen siitä, ettemme olleet yhdessä. Vieläpä siitä syystä, että hän kolahti minuun niin lujaa, ja tunne oli molemminpuolinen. Eipä ole kukaan kolahtanutkaan sen jälkeen samalla tavalla, ja varmaan hyvä niin.
En uskoisi.
Ajattelisin, ettei vain halua nähdä, ja pehmittää asiaa valehtelemalla.
T: Kyynikko
Kyllä sellainen tuntuu kipeältä ja vaikealta, jos on tuottanut toiselle suurta tuskaa.
Miten tuollaisen voisi ottaa kohteliaisuutena? Luultavasti kyse olisi jostakin kipeästä asiasta.
Kohteliaisuus tässä tapauksessa tarkoittaisi enemmänkin sitä, että olet vaikuttanut toiseen tunnetasolla niin vahvasti että hänen on vaikea päästä susta yli. Onhan sekin jotain. Ap
Minulla on sellaisia ihmisiä, joita en halua nähdä, koska se tekisi liian kipeää. Ei olisi luontevaa puhua mitään pinnallisia kuulumisia.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on sellaisia ihmisiä, joita en halua nähdä, koska se tekisi liian kipeää. Ei olisi luontevaa puhua mitään pinnallisia kuulumisia.
No tätä tässä haen.
Ajatteletko näistä ihmisistä kuitenkin hyvää? Ap
En ole vastuussa muiden tunteista, joten en tuntisi syyllisyyttä tai olisi loukkaantunut. En myöskään voi vaikuttaa muiden tunteisiin, joten ei se kohteliaisuuskaan ole, jos joku tykkää niin paljon että sattuu.
Riippuu siitä, mistä syystä sattuu.
Minulla on yksi kipeä entinen ystävyys. Hänen yhteydenottoonsa saattaisin vastata noin. Minut ghostattiin todella tylysti.
Vierailija kirjoitti:
Kohteliaisuus tässä tapauksessa tarkoittaisi enemmänkin sitä, että olet vaikuttanut toiseen tunnetasolla niin vahvasti että hänen on vaikea päästä susta yli. Onhan sekin jotain. Ap
Voihan se näkeminen sattua senkin takia, että on ollut niin k'sipää aikanaan toiselle. Silloin ei ole mitään syytä ottaa välttelyä kohteliaisuutena. Aika omahyväistä muutenkin tuollainen "minä olen niin hieno ihminen, ettei se pääse minusta yli".
Vierailija kirjoitti:
Minulla on yksi kipeä entinen ystävyys. Hänen yhteydenottoonsa saattaisin vastata noin. Minut ghostattiin todella tylysti.
Katso peiliin lehmä.
En oikeastaan ottaisi kumpanakaan välttämättä. Kertoo pitkälti toisen ihmisen omista vaikeista tunteista sinua kohtaan, ja noihin voi olla mahdotonta itse vaikuttaa. Olettaisin, että toinen tarvitsisi tilaa itselleen, kuten monet eron jälkeen tarvitsevatkin monista eri syistä.