Perheiden polarisaatio, millaisia syitä?
Miten voi olla niin isoja eroja lasten osaamisessa esim. kouluun tultaessa. Osa lukee sujuvasti, laskee ja osa ei opi yhdeksässä vuodessakaan? Omassa nuoruudessa kouluun tultiin aika tasapäisinä. Miten perheet nykyisin ovat voineet erota kehityksessä niin valtavasti kuin nykyisin ilmeisesti on? N50
Kommentit (3)
Apukoululaisia on ollut aina. Et vaan enää muista omilta ajoiltasi jos kuuluit siihen ryhmään, joka jo osasi jotain.
Vierailija kirjoitti:
Apukoululaisia on ollut aina. Et vaan enää muista omilta ajoiltasi jos kuuluit siihen ryhmään, joka jo osasi jotain.
Silloin kasarilla tosiaan oli apukoulut vajakeille ja tarkkikset käyttäytymishäiriöisille. Mutta silti siinä normiluokassa oli se 30 lasta, jotka pinnisteli lukutaitoon ja laskemiseen. Omallakin peruskoululuokalla se heikoin oppilas ylsi kuitenkin K-kauppiaaksi.
Modernia luonnonvalintaa. Villissä luonnossa vähemmän älykkäät ja aloitekyvyttömät vanhemmat aiheuttivat jälkikasvunsa nälkiintymisen ja menehtymisen.
Nykyään jälkikasvu jää henkiin mutta ei kovin valoisan tulevaisuuden kera.