katseliko kukaan eilen dokkaria Tanskalaisista perheitään paenneista naisista?
Ohjelman nimi oli siis Dok: Naiset pakosalla.
Ohjelmassa seurattiin mamutaustaisten nuorten naisten elämää turvakodissa. Kertoivat siinä samalla todella sairaita juttuja omasta elämästään.
Eniten hämmästytti Tanskan sosiaalityöntekijöiden toimettomuus (lainsäädännöstä johtuva?), alaikäinen tyttö naitetaan kaksi kertaa ikäiselleen sedälle, eikä sosiaalitoimi puutu asiaan mitenkään.
Teki ihan pahaa katsoa.
Kommentit (15)
Paenneet naiset palautetaan poliisin toimesta takaisin kotiin. Muslimeja on yksinkertaisesti jo niin paljon, että heidän tapojaan ja perinteitään on pakko totella.
siinä vaiheessa kun suvut miehet tulevat paikalle, tytöt ja naiset luovutetaan perheelle.
Mietipä itse jos olisit pienipalkkainen sosiaalityöntekijä; ottaisitko riskin, että sinun perhettäsi alettaisiin vainoamaan, jos et tottele?
Erittäin hyvä keskustelunavaus tosiaan tuossa linkissä.
Surullista, todella surullista. :/
Näin on EDELLEENKIN! Vai luuletko todellakin kaiken vain johtuvan muslimeista...
Vai eikö se kiinnostakaan heitä?
Heidän kiinnostuksensa kenties laimenee, koska eivät saa syyttää valkoista heteromiestä.
Paenneet naiset palautetaan poliisin toimesta takaisin kotiin. Muslimeja on yksinkertaisesti jo niin paljon, että heidän tapojaan ja perinteitään on pakko totella.
Kyse EI ole muslimien tavoista tai perinteistä! Itse olen ollut todistamassa aivan vastaavaa niin supisuomalaisessa ympäristössä kuin ulkomaillakin (huom! "Kristitty"maa kyseessä!).
Valitettavasti naisten asema ei edelleenkään ole kehuttava, ei edes Suomessa.
kun vihdoin tajuat, että myös suomalaismiehet alistavat ja pahoinpitelevät maahanmuuttajavaimojaan! Et voikkaan syyttää sitä mamumiestä...
että suomalaisen tekemä väkivalta tunnistetaan ja tuomitaan. Siihen uskalletaan puuttua, koska se on yleisesti paheksuttua.
Ulkomaisen kunniaväkivallan kohdalla on juuri päinvastoin. Siihen on vaikeampi puuttua, aina ei uskalletakaan. Ja oma yhteisö usein suojelee näitä kunniaväkivaltaa käyttäviä, tai heitä voidaan pitää jopa "sankareina", kun suojelevat perheen "kunniaa" väkivallalla.
että suomalaisen tekemä väkivalta tunnistetaan ja tuomitaan. Siihen uskalletaan puuttua, koska se on yleisesti paheksuttua.
Näin ei ole.
Esimerkkinä voin käyttää naapurustossamme meneillä olevia tapauksia:
1) Alkoholistimies pahoinpitelee naisystäväänsä.
2) Mies terrorisoi entistä perhettään. x2
3) Nainen terrorisoi entistä miesystäväänsä.
4) Mies terrorisoi naapureita
jne.
Yhdessäkään näistä tapauksista ei ole viimeisten vuosien kuluessa tapahtunut muutoksia. Hakattu nainen palaa kerta toisensa jälkeen hakattavaksi, mies kiusaa ex-vaimoa ja lapsia, sekä vaimon miesystävää jne. Ainoastaan nro 3 on lopettanut muutettuaan paikkakunnalta.
Naapurusto ei tyypilliseen suomalaiseen tapaan uskalla puuttua, kun "eihän se meille kuulu". Sukulaiset näissä tapauksissa eivät välttämättä edes tiedä...
Ja ainoastaan yhdessä tapauksista tekijä on ulkomaalaistaustainen (esimerkit eivät ole siis ainoita laatuaan), muut ovat "perussuomalaisia".
Siis lause "Ja oma yhteisö usein suojelee näitä ***väkivaltaa käyttäviä, tai heitä voidaan pitää jopa "sankareina", kun suojelevat perheen "kunniaa" väkivallalla" voidaan soveltaa 100% koskemaan myös suomalaista väkivaltaa.
muita ton sarjan ohjelmia on, eli varmaan tulee vielä sinne katsottavaksi.
Siksi pitäisi olla juuri tuon turvakodin kaltaisia paikkoja, joihin nuoret voisivat mennä turvaan, mikäli suojaa tarvitsevat! Kannatetaan!
Tekijät haastattelivat yhden paenneen tytön isää, joka totesi ihan rauhallisesti hakkaavansa kaikkia lapsiaan, ei vain tytärtään.
Yksi tytöistä sai tappouhkauksia tekstiviestein linnakundiveljeltään.
Yhdessä perheessä ensin oli paennut äiti, sitten vanhin tytär ja pienet sisarukset saivat silti jäädä isänsä luo asumaan.
Älytöntä.
näiden maahanmuuttaja isien tai miesten kostoa, tai jotain?! En tiedä, tuli vaan nyt mieleen!