Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten muuttua naisellisemmaksi?

Vierailija
24.05.2010 |

Toivottavasti saan asiallisia neuvoja enkä ivallisia kommentteja koska asia on minulle oikeasti kipeä ja tärkeä. Olen hieman päälle kolmikymppinen nainen joka viimeisen kymmenen vuotta on keskittynyt perheeseen, aviomieheen ja lapsilaumaan. Lisäksi olen hankkinut itselleni lasten välissä korkeakoulututkinnon. Nyt nuorin lapsi alkaa olla sen ikäinen ettei ole enää rinnoissa kiinni joten on ollut aikaa kiinnittää huomiota itseenkin. Havahduin tilanteeseen eräissä juhlissa. Muut naiset (vaikka osa oli pienten lasten äitejä) olivat naisellisia, kauniissa vaatteissa, tyylikkäissä kampauksissa ja meikeissään. Tunsin itseni rumaksi ankanpoikaseksi (tai pikemminkin jättiankaksi koska pituutta on päälle 170cm ja painoa noin 100kg!) tylsissä, matalissa avokkaissa ja vaatteissa, jotka nätisti sanottuna muistutti ankaran kotiopettajattaren vaatteita. Ei meikkiä ja hiukset ponnarilla (just ja just yltävät kiinni).

Kysymykseni onkin että miten ihmeessä saisin itseni muokattua naiselliseksi? Tuntuu että näin pitkälle ja paksulle ei edes löydy naisellisia vaatteita kun vaatekoko on 48-50. En ole meikannut noin kymmeneen vuoteen, en edes omista meikkejä. Ja rahaa ei ole niin paljon että voisin palkata itselleni stylistin joka muokkaisi minusta uuden naisen. En halua esitellä riippurintojani avokaulaisissa vaatteissa ja inhoan kukkakuvioita vaatteissa. Mieheni ei ole koskaan arvostellut ulkonäköäni ja kehuu aina minua kauniiksi mutta uskoisin hänen mielessään ihmettelevän mitä tapahtui sille hoikalle, nuorelle tytölle jonka kanssa hän alkoi olla yhdessä:( Tällä hetkellä kuljen useimmiten farkuissa/verkkareissa ja t-paidassa eli tyypillinen kotiäidin univormu. Surettaa että olen muuttunut juuri sellaiseksi äidiksi joita keskustelupalstoilla moititaan, siis huolittelemattomiksi, rumiksi jne. Itsetunto alkaa olla aika matalalla:(

Kaikki neuvot on tarpeen, aivan pienetkin. Hirveästi ei tosiaan rahaa ole käytössä mutta aina on mahdollista jostain pikkuisen nipistää.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

painonpudotus. Uhkeille naisille on paljon kauniita vaatteita, mutta rivien välistä tulkitsen että painonpudotukselle olisi tarvetta. Liikunnasta saatu hyvä olo kohottaa itsetuntoa, ja se tekee ihmeitä myös ulkonäölle.



Toiseksi sanoisin että marssi kampaajalle. Kerro että haluat mallin minkä kanssa pärjäät mahdollisimman vähällä vaivalla, ja mikä korostaa hyviä kasvonpiirteitäsi.



Stockmanneilla, Sokoksilla ja Anttiloilla ainakin on maksutonta pukeutumisneuvontaa tarjolla. Jos näistä kaupoista joku on järkevän matkan päässä suosittelen lämpimästä käyttämään, hyvät vaatteet voi löytyä ihan pilkkahinnalla. Varmasti myös muilla kaupoilla näistä on, niistä kannattaa kysyä.



Uskalla kokeilla koruja. Näyttävä ja iso nainen tarvii näyttävät ja isot korut tasapainottamaan kokonaisuutta ja vetämään huomiota pois alueilta mihin ei toivoisi ihmisten silmien eksyvän. Eli muhkea ja värikäs lyhyt kaulakoru yhdistettynä esim johonkin mustaan tunika/leggariasuun on ihan OK.



jotkut lehdet tekevät muuttumisleikkejä (ilona, kodin kuvalehti esim.), näihin kannattaa ilmoittautua nettisivujen kautta esim.



toivottavasti pikana kirjoitetuista vinkeistä oli edes jotain hyötyä!

Vierailija
2/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai jos et millään voi/halua, niin mieti vaikka joku uusi sävy hiuksiin.



sitten mietit vähän uusia meikkejä. huolittelet ja kestovärjäät ainakin kulmat ja ripset. valokynää silmien alle ja suupieliin. huuliin joku huomaamaton sävy.



tärkein pukeutumisessa on hyvät alusvaatteet, varsinkin sinun kokoisella. esim. lindexillä on hyviäkin liivejä isoissa kokoluokissa.



sitten mietit vaatetuksen uusiksi. lue naistenlehtiä ja muokkaa itsellesi sopiva PERUSpuvusto, jolla pärjäät kaikissa tilanteissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hyviä vinkkejä on jo tullut. Sen on lähdettävä sinusta itsestäsi, olon on tunnuttava hyvältä. Alusvaatteista on hyvä aloittaa. Kengät saa minut tuntemaan oloni kauniiksi. Vaikkei ulkopuoliset huomaisikaan, niin pienellä korolla minä tunnen itseni ihan eri ihmiseksi kuin lenkkareissa.



Ryhti suoraksi ja hymy huuleen, niin koko olemus muuttuu! :)

Vierailija
4/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olen päätynyt siihen että kun menen juhliin niin käyn meikissä ja kampaajalla. Kampaajalla kävisin muutenkin mutta ajoitan sen samaan aamuun kuin juhlat on. Häihin tms käyn kampauksessa.



Tulee halvemmaksi käydä meikkauttamassa itsensä kuin ostaa uudet meikit. Tulos on miljoona kertaa parempi kuin jos itse meikkaa etenkin kun taidot ruosteessa.



Jos hiukset ovat kauniisti laitetut, vaatteella ei ole niin suurta merkitystä. Toisaalta vaikka olisi hieno juhlapuku ja hiukset ovat rumasti, kokonaisuus on huono.

Vierailija
5/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei paniikkia!



Menet kampaajalle ja päivität vaatekaappia.

Myyjät auttaa sua. Noissa Sokoksissa ja muissa on kauneuspäiviäkin joissa ohjataan meikkaamaan jne.



Mutta noin pääsee alkuun! Sitten ehkä vähän hellintää? Käy vaikka hoidattamassa kynsiä, jalkoja? Hieronnassa!



Raahaa peräsi liikkumaan, säännöllisesti ja lisää ruokavalioon värejä (kuituja, kasviksia, vitamiineja, hedelmiä).



Paino putoaa itsestään kun vähän parantaa ruokavaliota ja liikkuu säännöllisesti ja olo on heti kevyempi.



Ei kannata verrata itseään muihin naisiin. Varsinkaan sinua 10 vuotta nuorempiin! Sama kuin vertaat varhaisteiniäsi naapurin vauvaan.



T-paidassa ja verkkareissakin voi olla seksikäs, mutta kannattaa joskus piristää (myös omaa mieltään) ja hankkia mukavia alusvaatteita! ;)

Vierailija
6/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi voisit mennä vaikka ammattilaiselle meikattavaksi joskus ja kysellä vinkkejä, miten voisit helposti itseäsi meikata. Mitkä värit olisivat hyviä ja mitä kohtia kannattaa korostaa jne.



Itsekin olen ylipainoinen, mutta kyllä niitä vaatteita meillekin löytyy, kun vaan osaa hakea. =) Itsekin ihmettelen usein muita ylipainoisia, että kuinka he voivat pukeutua niin rumasti? Vaikka on ylipainoa ja kroppa ei ole täydellinen voi silti pukeutua kauniisti. Ei liian isoihin tai pieniin vaateisiin! Hyvä vinkki on vaikka ottaa digikamera ostoksille mukaan. Kameralla otetusta kuvasta näkee paljon sellaista, mitä ei itsestään peilin kautta näe. Ja digikameralla kun saa sen kuvan heti näkyviin, niin voi jo heti nähdä, miltä kyseinen vaate näyttää päällä.



Ja tosiaan. Alusvaatteisiin kannattaa satsata. Vaikka ne ei näy päälle päin, niin jos niissä on epämukava olla, se häiritsee koko ajan. Kun on hyvä olla vaatteissaan, voi vapaasti rentoutua ja olla ja nauttia. =)



Eikä tosiaan aina tarvitse olla hyvän näköinen. Mutta jo se, että tietää, että tarpeen tullen osaa laittautua ja pukeutua auttaa! Ja on hyvä muistaa hemmotella itseänsä. ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Hienoa, nyt voit alkaa askel kerrallaan toteuttaa halujasi, kun olet ongelman kohdannut ja sen sanoiksi pukenut.



Painonpudotus on mielesi ja kuntosi kannalta hyvä asia, mutta ei pakollista naisellisuuteen.



Itsevarmuus on minusta ykköstekijä. Naisellisella naisella on aina kauniit alusvaatteet - tai ainakin hän näyttää päälle päin siltä. Se on kai illuusio.



Avokaulausia paitoja sinun ei tarvitsekaan pitää, monen mielestä olkapäät ja niska ovat naisellisempia kuin dekoltee. Riippukaula ei ole kenelläkään kaunis esiteltävä.



Hiukset puhtaana ja kauniisti, mene vaikka tosiaan ensimmäiseksi kampaajalle. Hame, kauniit sukkahousut, hyvät hieman korolliste kengät.



Hymyä huuliin!

Vierailija
8/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Olen vähän alle 30-vuotias ja minulla on vasta yksi pian 2 vuotta täyttävä lapsi. Mutta silti tarinasi kuullostaa ihan siltä millaiselta minusta tuntui vielä vuosi sitten. Taisin olla vähän masentunut ja kaikki tuntui synkältä. Peiliin ei tehnyt mieli katsoa ja aina päällä tuntui olevan vain rytkyjä. Varsinkin juhlissa ahdisti juuri se, että kaikki muut naiset olivat tyylikkäitä, naisellisia ja kauniisti laittautuneita.



Sitten päätin että nyt riittää, nyt on keskityttävä omaan itseeni. Ja pienellä vaivalla siitä pahasta olosta noustiin.



Ensimmäisenä tein ruokavalioremontin, jonka avulla olen pudottanut kymmenen kiloa. Jo muutaman kilon pudotus teki ihmeitä itsetunnolle vaikkei ulkonäössä vielä näkyneetkään. Ala siis syödä terveellisemmin: peruna, pasta ja leipä vähemmälle sijalle ja viljatuotteet tummiksi ja täysjyväisiksi. Vihannekset ja hedelmät tilalle. Sillä pääsee alkuun.



Sitten tein remontin vaatekaapin sisältöön: synkät, telttamalliset vaatteet sinne missä pippuri kasvaa ja tilalle värejä, raikkautta ja myös vartalonmyötäisyyttä. Suurin virhe on yrittää peittää isoa vartaloaan telttakankaisiin ja mustaan väriin, silloin näyttää vielä isommalta! Eli valkoista, turkoosia, ruskeaa ja isoja kuoseja kangasvalintoihin. Legginssit ja tunikat on kauniita arkivaatteita kotiäidillekin, KappAhlista löytyy isojakin kokoja xlnt-mallisosta. Samaten Lindexin Great Girls -mallisto on oiva. Ostat parit valkoiset ja parit mustat legginssit ja värikkäitä tunikamallisia paitoja. T-paidat pois valikoimasta! Farkut on ok kunhan niiden kanssa on tyköistuva t-paita!



Käy kampaajalla ja pyydä helppohoitoista hiusmallia. Ja kivaa värisävyä, ehkä raitoja. Osta perusmeikkituotteita (puuteri, aurinkopuuteri, huulikiilto, ruskeansävyistä luomiväriä) ja värjäytä kulmat ja ripset kestovärillä. Samalla saat kulmiisi mallin jota voit itse hoitaa, hanki siis myös pinsetit.



Hyvä olo kumpuaa sisältä päin! Rakasta itseäsi ja keskity sinussa oleviin hyviin asioihin, älä etsi kropastasti heikkoja vaan vahvoja puolia.









Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ne ole naisellisuuteen tarvittava juttu ollenkaan.



Mitä hyviä puolia sinussa on? Korosta niitä. Hiukset? Olisivatko kauniimmat pidempinä? Tai eri tavalla leikattuina, jos et pitkiä halua? Tietenkin painonpudotus tuo lisää mahdollisuuksia pukeutumiseenkin, joten sinuna aloittaisin siitä.

Vierailija
10/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin ripsivärin ja puuterin/meikkivoiteen. ripsaria kun jaksat laittaa ni sekin jo tekee. taivuta ripset jos tarvista.

-kokeile mekkoja, hameita.

-jos hiukset lättänät, niin kohota. tee hieman erilaisempi "ponnari".

-hoida ja lakkaa kynnet.



jos rahaa on enemmän ja käytät silmälaseja, niin osta uudet erilaiset tai kokeile piilolinssejä. uudet rillit tekee jo paljon :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

laihduta parikymmentä kiloa, olet jo huomattavasti paremman näköinen ja sitten vaatteetkin istuu paremmin ja niitä on helpompi löytää.

Vierailija
12/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meikkaamisesta.



Sinun ei tarvitse vinkkejä saadaksesi matkata kosmetologille kalliiseen meikkaukseen.

Sokos ja Stockmann tavarataloissa on useimmat myyjät kosmetiikkaosastolla maskeeraajia koulutukseltaan.



Menet sinne, ja kerrot, että etsit pienellä budjetilla perusmeikkivalikoimaa = meikkivoide, puuteri, eyeliner, luomiväri ja ripsari. He tekevät meikin samalla etsien sopivan sävyn.

Maksettavaksi jää ostamasi meikkien hinta ja saat hyvän mielen ollessasi jo valmiiksi meikattu.

Suosittelen todella.



Tsemppiä. Kauneus lähtee ryhdistä ja hymystä.

Iske miehellesi arkiaskareiden lomassa silmää, hymyile ja jatka aherrustasi. Näytät salaperäiseltä ja kiinnostavalta.





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyviä vinkkejä oot saanut jo! Tarkkailepa sitä kroppaasi sellaisenaan, mikä siinä olis sellainen piirre, mitä kantsis korostaa? Jos on vyötärö olemassa, niin se on se! Jätä telttamaiset vaatteet pois ja hommaa edes vähän slimmattuja, jolloin rintojen, vyötärön ja lanteiden kaaret erottuvat.. sexyyy! Ei tarvii paljastaa ihoa yhtään.



Poolokaulukset siis ihan pois, pois pois pois! Hyi olkoon. Ja ne ns. tavalliset resorikaulukset pois, mielellään laajempi (mutta oman häveliäisyyden varassa, kuinka laaja) kaula-aukko joka puseroon ja paitaan.



Jos on hyvät sääret, niin näytä niitä, lyhyttä hametta, bermuda-mittaa lahkeissa.. Korkokengät on mitä naisellisin tuote, ei kannata vetää överiksi, jos ei ole tottunut, mutta edes pieni korko ja voi kun on kiva..



Hyvät alusvaatteet, hyvä ryhti ja luja itsetunto, niillä saa hyvät rakenteet naisellisuudelle ja sen päälle em. vaatetta ja nätit korut + meikki.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kaksi