Voiko musiikkiopistoon päästä jos ei osaa laulaa nuotilleen?
Kommentit (18)
Osaa soittaa ja jäljitellä rytmejä mutta ei laulaa
http://www.konservatorio.jns.fi/index.php?808
Lue lisää linkistä, lainauksessa vain osa.
Valintakoe on kaksiosainen sisältäen soveltuvuus- ja musikaalisuustestin
Soveltuvuustesti sisältää melodian- ja rytmintoistotehtäviä, oma laulu ja soveltuvuus (motoriikka, motivaatio, vapaaehtoinen soittonäyte).
Musikaalisuustesti (ryhmätesti) on kuuntelutesti jossa äänitteeltä kuunnellaan ja ympyröidään oikea vaihtoehto testipaperille.
Testien osatehtävät pisteytetään ja lopputulos selviää kun kaikki pisteet on laskettu yhteen.
kuuntelutehtävää jossa ympyröidään oikea vaihtoehto.
Rytmejä pitää toistaa perässä taputtaen ja laulaa.
joten suosittelen pyrkimään.
Liekö muuallakin hakuaika huhtikuun loppuun.
Musiikkiopistoihin on yleensä aina niin paljon pyrkijöitä, että pääsykokeissa laulutaidoton jää auttamattomasti taitavimpien jalkoihin.
Osaa soittaa ja jäljitellä rytmejä mutta ei laulaa
jos menee instrumenttiin niin laulutaitoa ei tarvita.
Laulunopetusta annetaan vasta 16 vuotta täyttäneille.
ei osaa laulaa nuotilleen, mutta hänellä on silti lähes absoluuttinen sävelkorva. toimii nykyisin musiikinopettajana.
lopettakaa nyt hyvät ihmiset tuo jahkaaminen siitä että musikaalisuus on pelkkää kykyä tuottaa puhtaita ääniä. se on vain yksi kapea alue sitä.
Se että ei osaa laulaa, ei todellakaan tarkoita etteikö olisi musikaalinen.
En osaa sanoa noin pienten pääsykokeista mutta ainakin silloin kun 20 vuotta sitten itse pyrin musiikkiopistoon, ne jotka jo osasivat soittaa, saivat esittää soittaen jonkin kappaleen. Toki silti piti osallistua laulukokeeseen ja rytmitehtäviin.
Tietysti jos lapsesi instrumentti on joku yleinen, johon on paljon pyrkijöitä, voi olla että soittotaitokaan ei riitä musiikkiopistoon pääsyyn. Kannattaa silti yrittää.
ei osaa laulaa nuotilleen, mutta hänellä on silti lähes absoluuttinen sävelkorva. toimii nykyisin musiikinopettajana.
LÄHES absoluuttinen sävelkorva :DDDDDD
Osaa soittaa ja jäljitellä rytmejä mutta ei laulaa
siihen meidänkin lapsen musiikkiopistoon meno kaatui. Siis osaa laulaa, mutta ei tykkää siitä.
ja yli silloin jo yli 10 v, myöhemmin kyllä opiskeli lauluakin, mutta ei halunnut pääsykokeissa laulaa.
Sellasta ku lähes absoluuttinen sävelkorva, ei ole olemassa.
Jos lapsi laulaa/soittaa mielellään, on rytmitajua jne. niin se kertoo mielestäni enemmän musikaalisuudesta kuin se, miten puhtaassti laulaa.
Tosin 6-vuotiasta ei vielä ehkä kannata soitinopetukseen hakea, ellei sitten kyseessä ole supernero. Ehtii sitä koulussakin.
mutta yksinään ei laula nuotilleen. Itselläni on melko tarkka sävelkorva ja olen itse musiikkiopiston kasvatti. Tyttö ei meilläkään tykkää laulaa, mutta soittaa perässä pianolla pitkiä pätkiä ihan oikein (ei ole saanut tähän siis opetusta), osaa soittaa myös viulua (on käynyt viulutunneilla). Viulunopettaja kehotti pyrkimään musiikkiopistoon, koska tyttö on hänen mielestään edistynyt hienosti, mutta itse epäilen että tuskin pääsee, koska ei tosiaan osaa laulaa yksin tarkasti ja sitä usein painotetaan. Pienempi tyttö, 3v laulaa nuotilleen jo nyt joten ei se ihan pelkästä iästä ole kiinni. En kuitenkaan sanoisi ettei tyttö ole musikaalinen. Ap
mutta koska pyrkijöitä on tosi paljon niin tuskin on mitään mahdollisuutta päästä jos ei osaa laulaa nuotilleen.
ja pääsi sisään. Soitti kitaraa. Ope tuli lasta hakemaan, kun odotimme aulassa, ja lapsi itse viritti kitaraa odotellessaan. Luulen, että tämäkin teki opeen vaikutuksen.
Pääsin heti, osaan kyllä laulaa nuotilleen, mutta ääneni ei ole ihmeellinen ja ääniala lyhyt. Kyllä siellä huomataan ne oikeasti lahjakkaat, laulutaidolla ei ole kovin suurta merkitystä koska on ihmisiä joilla on kaunis ääni ja osaavat laulaa, vaikka eivät ole muuten kovin lahjakkaita musiikissa, eivät osaa soittaa yms.
iät ja ajat kuulunut laulu, miten sinne voisi päästä, jos ei osaa laulaa nuotilleen?