Työttömänä matkustaminen?
Olen hakemassa työttömäksi. Asumme suomessa, mutta ex-mieheni ja yksi lapseni asuu ulkomailla (eu-maa) eli vietän myös kahden lapseni kanssa paljon (suurimman osan) aikaa toisessa maassa.
Työttömänähän ei saisi kai matkustella tai sitten ei saa työttömyyskorvausta?
Olettko te ilmoittaneet aina matkoista työkkäriin/kelaan? Saako ne tietää mistään josmatkustan enkä tee ilmoitusta?
Kommentit (9)
Miten edes voit vastaanottaa kokoaikaista työtä Suomessa, jos vietät paljon aikaasi muualla? Eikä sekään ole mikään peruste viranomaisen huijaamiselle, ettei tule osoituksia.
Laissa sanotaan, että työttömän on kyettävä vastaanottamaan kokoaikaista työtä.
Jos olet työtön työnhakija, se tarkoittaa sitä, että sun pitää olla valmis ottamaan tarjottu työpaikka vastaan. Oletko? Jos kerran olet suurimman osan ajasta jossain muualla?
enkä tiedä ketään muutakaan joka olisi. Myös toiseen kaupunkiin matkustettaessa pitäisi kai ilmoittaa ja sairastuessa, jolloin rahaa ei makseta sairaspäiviltä.
Ja minun kokemuksen mukaan kovin moni ei ole työvoimatoimiston kautta saanut töitä.
Ap:n kysymykseen en osaa vastata.
kuinka pitkiä aikoja välillä ulkomailla vietät.
Itse en ole ilmoittanut työkkäriin, kun olen välillä ollut lomalla 1 tai 2 viikkoa ulkomailla. (ja niinhän se sääntöjen mukaan menee, että yli 7 arkipäivää kestävästä matkasta pitäs ilmoittaa) ja naapurissa asuu työkkärin työntekijä.
Olen alalla, jossa työpaikkoja hintsusti tarjolla. Vuoden aikana eivät ole ainuttakaan työtarjousta työkkäristä esittäneet, eivätkä mitään muutakaan.
jos vietät pitkiä aikoja ulkomailla, niin voihan sitä ilmoittautua paikalliseen toimistoon työnhakijaksi, ja työttömyysetuutta saa sinne. tosin tässä aikana 3kk. kannattaa lukee työkkärin sivuilta työnhausta ulkomailla.
vaan jos haluaa saada siellä työttömyyskorvausta, pitää ilmoittautua paikalliseen työkkäriin työnhakijaksi, ja voi saada suomesta työttömyyskorvauksen. 3kk:n ajan maahan saapumisesta. lue vaikka itse internetin ihmeellisestä maailmasta lisää, mut älä jaa täällä väärää tietoa. ni.
MOL:in työttömyysturvaesitteessä (6/2010) on tiivistettyä tietoa matkustamisesta työttömyden aikana:
http://mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/01_esitteet/tyottomyysturva_esite.pdf
sivulta 7 suoraa lainaten:
-Työtön työnhakija voi työttömyysturvaa menettämättä matkustaa ulkomailla enintään kuusi etuuden maksupäivää noin vuoden aikana. Matkasta, sen ajankohdasta ja yhteistiedoista on ilmoitettava etukäteen TE-toimistoon.
Eli kuusi arkipäivää voi olla reissussa vuodessa Suomen rajojen ulkopuolella ja silloinkin pitää ilmoittaa työvoimatoimistoon sijaintinsa.
Työnhausta toisessa EU-maassa on taas infoa KELA:n sivuilla:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/141107153439HS?OpenDocument
Eli:
-Suomesta toiseen EU/ETA-maahan tai Sveitsiin työnhakuun lähtevä työtön työnhakija voi säilyttää oikeutensa Kelan tai työttömyyskassan työttömyyspäivärahaan enintään kolmen kuukauden ajan.
-Työttömyysturvan maksaminen EU-maista edellyttää, että olet ennen lähtöäsi ollut vähintään neljän viikon ajan työttömänä työnhakijana Suomessa (työvoima- ja elinkeinotoimiston luvalla myös lyhyemmän ajan)
ja noudatat työnhakuun ja työttömyysetuuden maksamiseen liittyviä velvoitteita työnhakumaassa ja Suomessa.