miten runsas vedenjuonti poistaa kehosta nestettä
siis tottakai ymmärrän että juotu vesi lähtee pois, mutta eikö silloin kannattaisi jättää vain vedenjuonti väliin???
Kommentit (12)
Toivottavasti ap ei ole tosissaan. Tottakai pitää juoda jotta nesteen mukana poistuu kaikkia tarpeettomia aineita elimistöstä.
tosissani olen. En katso sooloilua, mutta olen sen nähnyt kyllä. ap
jos elimisto ei saa tarpeeksi vetta se alkaa keraamaan sita koska 'pelkaa' ettei saa tarpeeksi. eli jos juot saannollisesti kaikki on ok.
Ja olen käsittänyt, että elimistö alkaa varastoida sitä nestettä, jos luulee ettei sitä ole riittävästi saatavilla. Eli säästöliekki siinäkin.
jos elimisto ei saa tarpeeksi vetta se alkaa keraamaan sita koska 'pelkaa' ettei saa tarpeeksi. eli jos juot saannollisesti kaikki on ok.
vähän sama siis kuin energiamäärän kanssa.
Esim. suola ja aineenvaihdunnan kuona-aineet poistuvat nopeammin elimistöstä (munuaisen toimintaan kannattaa tutustua hyvin huolellisesti).
Ja nimenomaan vettä pitää juoda, ei kahvia, teetä tai jotain muuta litkua. Tuoremehuakaan.
Moni huomaa veden juonnin tai juomatta jättämisen etenkin kasvojen ihon kunnossa.
mitä enemmän vettä juo sitä nopeammin munuaiset suodattavat ja päästävät nestettä elimistöstä mukanaan myös suoloja ja ureaa. toisaalta liiallinen veden juonti voi aiheuttaa pahoja terveyshaittoja ja sillä se laimentaa suolatasapainoa elimistössä..
No jotain kuona-aineita joita elimistö ei pysty käyttämään hyväkseen. Siis ei todellakaan ole sitä pelkkää juotua vettä.
Aivan kuten uloste on elimistölle käyttäkelvottomia aineksia.
jos elimisto ei saa tarpeeksi vetta se alkaa keraamaan sita koska 'pelkaa' ettei saa tarpeeksi. eli jos juot saannollisesti kaikki on ok.
Puuta heinää. Liika vedenjuonti voi poistaa nestettä vain, jos juotava vesi on merivettä tai muuten hyperosmolaalista. Tällöin soluissa oleva neste lähtee intavasaalitilaan tasapainottamaan kohonnutta osmolaliteettiä ja poistuu elimistöstä. Tapahtuu hyperosmoottinen dehydraatio. Siksi merihätään joutuneet eivät voi selvitä ilman tavallista vettä.
Tässä ei ollutkaan puhe mielestäni liiallisesta vedenjuonnista, vaan siitä ettei sitä saa riittävästi?
Esim. suola ja aineenvaihdunnan kuona-aineet poistuvat nopeammin elimistöstä (munuaisen toimintaan kannattaa tutustua hyvin huolellisesti). Ja nimenomaan vettä pitää juoda, ei kahvia, teetä tai jotain muuta litkua. Tuoremehuakaan. Moni huomaa veden juonnin tai juomatta jättämisen etenkin kasvojen ihon kunnossa.
Kivennäisvesi ei käy, pahentaa vain turvotusta.
Toivottavasti ap ei ole tosissaan.
Tottakai pitää juoda jotta nesteen mukana poistuu kaikkia tarpeettomia aineita elimistöstä.