Muistatteko kun sanottiin että 2020 oli niin pskavuosi ja 2021 oli vielä
pskempi ja 2022 alkaa olla jo aika pska...mitähän edessä?
Kommentit (7)
Siis täytyyhän sen p*skista p*skimman joskus tulla, aallonpohjan josta lähtee nousu ylöspäin. Peukut pystyyn että vuosi 2022 olisi ollut se, tai viimeistään -23.
Muistatteko kun 2020 meni koronapelossa ja toivottiin että 2021 on helpompi (no oli vähän) mutta sitten alkoi Venäjän hyökkäys keväällä 2022 ja kohta ollaan vuodenvaihteessa 2022-2023 joka muistetaan siitä, että piti ainakin olla peloissaan sähkön riittämättömyydestä ja laskea huoneen lämpötiloja ja jättää pari saunomiskertaa viikosta pois. Keväällä 2023 huokaistiin helpotuksesta: sähkö riitti ja kaikilla oli lämmin. Mutta sitten tuli kevätkylvöt ilman lannotteita, surkeaakin surkeampi "kesäsää", ensilumi syyskuussa. Talot pysyy kyllä lämpiminä ja sähköä riittää, mutta ruokaa ei ole. Vuonna 2024 rajoitetaan ruuan saantia siten, että kaikille riittää siitä vähästä mitä on.
Sitten on käyty läpi kaikki: kulkutauti, sota, ilmastonmuutos, nälänhätä.
Hullummaksi menee vaan vuosi vuodelta. Ollaan nyt vielä tyytyväisiä kun ollaan hengissä ja asiat on suht hyvin. Ens vuodestakaan ei kukaan tiedä.
2023 voi olla jo parempi.
Päästään natoon ennen joulua ja putin häviää ukrainalaisille ja siellä valta vaihtuu ja venäjä pirstaloituu.
Pörssikurssit nousee ja talous vilkastuu.
Vuonna 2004 näin ensimmäisen kerran elämässäni että sataa vettä, lunta ja rakeita samaan aikaan, sekä aurinko paistoi samalla
Ehkä vuotta 2023 ei tulekaan.