Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koronan jälkeinen masennus

Vierailija
21.10.2022 |

Minulla on jotenkin ollut tosi masentunut olo ensimmäisen koronan saatuani. Tai ainakin tietääkseni tämä on ensimmäinen. Ennen koronaa olin saanut oloani ja mielialoja kuntoon. Jaksoin huolehtia itsestäni, kokkailla terveellisiä ruokia ja liikkua. On siis ollut ennen masennusta. Koronan myötä asiat paheni yhtäkkiä tosi paljon. Kun korona tuli minulla on ollut jatkuvia päänsärkyjä, väsymystä, aivosumu, ihan totaalinen masennus joka muistuttaa enemmänkin anhedoniaa. Ja mikä masentaa vielä enemmän on se, että vaikka koronasta alkaa olla jo viikkoja hajuaistini sekä myös makuaistini on vielä suurelta osin poissa ja ruoka josta yleensä saa iloa ei tuota juuri yhtään iloa. Koska sitä ei maista kunnolla.
Tein eilen salaatin josta yleensä tykkään ja se ei maistunut millekään. Kuin olisi pahvia syönyt.

Olen niin ahdistunut että en saa haju- ja makuaistiani enää takaisin normaalina. :( Tiedän, että suurin osa saa ja tutuillakin on palautunut haju- ja makuaisti.

Harmittaa että aina kun saa asioitaan kuntoon tapahtuu jotain tosi ikävää mikä vetää maton alta.:( En tiedä mitä tämä kauhea tauti teki minulle mutta olo on tosi kurja.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi yksi