Miksi Helsingissä ei ole laskettelukeskuksia
Kommentit (4)
Naapurista löytyy Espoosta, Kauniaisista ja Sipoosta.
Lentokenttäkin jyrättiin vasta pois ja ihmetelet miksei väen vängällä rakenneta julmetusti tilaa vievää keskusta kalliille tonteille?
Onko topografia tuttu sana? Laskettelukeskuksia kannattanee perustaa lähtökohtaisesti sinne, missä maastonmuodot suosivat. Toki joitain täyttömaa-alueita voisi ehkä tässä hyödyntää, jos niillä ei ole läjitettynä pilaantuneita maa-aineksia, mutta sitten tulee vastaan tuo tilavaatimus, ajattelitko, että se laskettelukeskus p-alueineen ja oheisrakennuksineen mahtuisi kivasti vaikka Rautatientorille?
Lähikunnista löytyy, Solvalla Swinghill nyt tulee ekana mieleen. Vihdissä on Vihti Ski Center ja on noita pieniä siinä lähistöllä. Eka vähän isompi taitaa olla Messilä Lahdessa, ajomatkaa reilu tunti.
Mee Vuokattiin tai Paljakkaan tai Ukkohallaan, ne ei ole Lapissa.