Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys etä-äidin äiteinpäivästä:

Vierailija
02.05.2010 |

Lapseni ovat äiteinpäiväviikonlopun ex-anoppini luona, matkaa sinne yli 450 km.



Exä ehdotti, että he voisivat lähteä sieltä ajelemaan jo sunnnuntaiaamuna tänne pääkaupunkiseudulle, jotta lapseni ehtisivät viettää mulla pari tuntia äiteinpäivää.



Vastasin, että olkaa vaan ihan rauhassa siellä. Olisin iloinen tekstarista/puhelinsoitosta tai jälkikäteen saamastani kortista. Siis ihan oikeasti, ei mulle tämä asia ole niin päivän päälle. Exä vastasi, että ok. Lapset tulevat mulle sitten seuraavaksi viikonlopuksi.



Nyt ex-kälyni pitää joka paikassa (puhuu asiasta omalle perheelleen kauhistellen, myös ex-appivanhemmilleni, kavereillensa ja jopa naapureillensa) hirveätä haloota siitä, etten välitä lainkaan lapsistani. Kun en halua heidän kanssaan viettää edes äiteinpäivää. Musta on kyse vaan käytännön asioiden järjestelyistä.



Mitähän tuolle kälylle sanoisin, kun seuraavan kerran tapaamme?







Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sinusta on tärkeätä, että lapset saavat olla myös isoäitinsä kanssa äitienpäivänä.

Vierailija
2/6 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäähän sitä joka asiasta aina joidenkin ihmisten vääntää kauhustelujen aihetta. Kälystäsi tuli hyvä toimittaja.

Tuollainen ajattelu tapa, että ei tarvitse sinun takiasi lähteä, niin osoittaa vaan ettet ole itsekäs ihminen ja ajattelet myös lastesi etua ja se taas kertoo siitä, että välität lapsistasi oikeasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

omia hyviä puoliaan?

Vierailija
4/6 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kai toi niin outoa ole. Mun mieheni etälapsi on meillä äitienpäivänä. Eikä kyse ole mistään erikoisjärjestelystä Lapsen äitiä ei vaan tuollaiset päivät niin nappaa, kuulemma. Lapsi itse niin pieni ettei tajua:)

Vierailija
5/6 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan exän kanssa sovittu että lapsi on hänen luonaan äitienpäiväviikonlopun, kun exän työmatkan takia tyttö on ollu nyt 2vk putkeen mulla. Me vietetään tytön kanssa äitienpäivää sitten helatorstaina.

Vierailija
6/6 |
02.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on poika 13 v ja tyttö 11 v. Heidän kanssaan voi näistä asioista jutella ihan suoraan. Eivätkä kumpikaan ihmetelleet tätä sovittua asiaa, eli että äiteinpäiväjuhlat on mulla viikon "myöhässä", koska ovat mummolla.



Mutta jostain syystä toi ex-käly on ottanut aiheekseen levitellä tätä asiaa ympäriinsä: että mä en halua olla lasteni kanssa äiteinpäivänä.



Siis lapset menevät ex-anopille perjantaina koulun jälkeen, matkaa yli 450 km yhteen suuntaan. En todellakaan edellytä/halua, että jo aikaisin sunnuntaiaamuna pitäisi sieltä lähteä ajelemaan mun luokseni pariksi tunniksi.



Kiitos vastauksistanne!







Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kolme