Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

12kk muutenkin ennestään hoikka syö todella huonosti

Vierailija
21.04.2010 |

paino oli 1-vuotis neuvolassa vain 8 kg (3kk aikana tullut 400g!) Aina on ollut todella siro, mutta sentään tuo määrä on tullut 1kk aikana.



Ennen söi kuitenkin aika hyvinkin, mutta nyt on toisin. Muutaman lusikan ottaa ja sen jälkeen nousee ylös. Kun estää ja laittaa takaisin istumaan, tulee hirvee parku. Tuloksena on ruuat roskiin. Ja sit tietysti vain kitistään pitkin päivää kun maha on tyhjä.



Olen antanut kaupan soseita ja omia ruokia. Sormiruokia (kurkkua, leipää) voi syödä muutaman palan tai sitten nekin löytyvät lattialta.



Tilanne on stressaava, sillä näin hoikan lapsen ei tarvitsisi painoa pudottaa -siihen ei ole varaa.

Tuntuu, että olen epäonnistunut. Neuvolassakin vain sanotaan, että tämä johtuu kasvatuksesta.

Onko neuvoja kellään? Vai onko tämä jokin vaihe lapsen iässä. Maitoa kyllä juo ihan hyvin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos vaikka hämäät kirjalla tai lelulla?

Vierailija
2/2 |
21.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuoden iässä oli vajaa 8 kiloa, nyt kolme vuotiaana 11kg. Hänelle tulee myös kausia jolloin ruoka ei maistu, ei niin millään. Tuntuu pahalle ja parissa päivässä näkee kun kylkiluut menee kuopalle kun ei todella ole mitään mistä menettää.

Pidä kiinni ruoka-ajoista, yritä houkutella syömään. Syö itse samalla ja mielellään samaa ruokaa. Tai sitten eri ruokaa ja annat hänelle omalta lautaseltasi, jos se saisi kiinnostusta enempi. Jos ei syö niin älä pakottamalla pakota, mutta älä myöskään anna mehuja tai muita makeita välissä. Toki lempiruokaa (jos sellaista on) voi tarjoilla useammin mutta pitää myös kaiken muun sinä menussa mukana. Itse sorruin välillä moiseen kun teki mieli antaa jotain, "kunhan syö", mutta siinä joutuu pian oravan pyörään kun sitten ei todella maistu kunnon ruoka.

Neuvolassa on nyt oltu turhan tuomitsevia, meillä neuvolassa on sanottu että lapset on fiksuja, ne syö sen millä pärjää, mutta koska syövät välillä liian vähän niin ovat sitten kiukkuisia. Meillä likka jaksaa kuitenkin aina touhuilla omiaan mutta kiukkuilee enemmän..



Tiedän tunteen kun lapsi syö monetta viikkoa huonoakin huonommin, mutta se ei ole sinun vikasi! Eipä sinne mahaan voi paljon mahtuakaan pitkän syömättömyyden jälkeen! Pikku hiljaa se ruokahalu taas kasvaa ja useammat lajit kelpaa (tai sitten ei).

Jos tilanne jatkuu pitkään niin sitten toki kannattaa viedä jo lääkäriin ettei ole esim jotain mikä aiheuttaa lapselle epämukavaa tunnetta syömisen jälkeen tms.



Voimia vanhemmille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla