Kellään kokemusta..
tietokoneella olon ja television katselun rajoittamisesta? Olen huomannut, että meillä menee mieheni kanssa lähes kaikki mahdollinen vapaa aika koneella olemiseen tai tietokoneella surffaamiseen. Olenko siis liian nipo, jos esimerkiksi kolme tuntia töiden jälkeen täytyisi käyttää johonkin hyödylliseen?
Välillä ärsyttää, kun toinen vaan istuu koneella, vaikka on hirveesti kotihommia ennen nukkumaan menoa. Tykätään siis, että paikat on järjestyksessä, kun mennään nukkumaan.
Viime aikoina olemme alkaneet tuostakin lipsumaan ja lehti- ja tavarakasoja on alkanut kerääntymään, jotka tällä erää on taas purettu.
Sen lisäksi suurin osa kaapeistamme on jälleen järjestyksen tarpeessa, mutta aika ei vaan tahdo riittää..
Kommentit (3)
Meillä minä istun liikaa tietokoneella (täällä palstalla) ja mies katsoo telkkua tai pelaa x-boxilla. Olen monesti ehdottanut puolitosissani miehelle, että viedään telkkari ja tietokone kuukaudeksi vintille ja katsotaan kuinka paljon enemmän yhteistä aikaa, rauhallisempaa, ja paremmat yöunet sekä parempi parisuhde ja perhe-elämä meillä olisikaan... Mies ei ole toistaiseksi suostunut.
Kiva kuulla, etten ainoa paini tämän asian kanssa. Miehénikään ei ole innostunut perhe-elämää häiritsevien laitteiden käytönrajoittamisesta.
Tänään ehdotin, että sovittaisiin tälläiset säännöt:
1. Viikolla koneella ja television ääressä ei istuta ennen kuin lapset on nukkumassa.
2. Viikonloppuna rajoitettais aikaa. Aamuohjelmien aikaan voisi tehdä mitä lystää ja illalla myös jonkin aikaa.
En saanut vastausta.. =(
Kukaan muu ei siis tunne, että tietokone ja televisio hallitsevat elämää? Pysyykö koti kunnossa? Ehditkö viettää aikaa lastesi kanssa?
Meillä minä istun liikaa tietokoneella (täällä palstalla) ja mies katsoo telkkua tai pelaa x-boxilla.
Olen monesti ehdottanut puolitosissani miehelle, että viedään telkkari ja tietokone kuukaudeksi vintille ja katsotaan kuinka paljon enemmän yhteistä aikaa, rauhallisempaa, ja paremmat yöunet sekä parempi parisuhde ja perhe-elämä meillä olisikaan... Mies ei ole toistaiseksi suostunut.