Miten lie pellavalle käy
kun pesen sen.
Kutistuukohan kovasti?
Mulla on Voglian housupuku, pitäisi vaan housut pestä. Puku on ruskea, onko parempi pestä yläosakin samalla, meinaan lähteeköhän yleensä väriä?..
Kommentit (4)
Riippuu kankaan käsittelystä, kutistuuko vai ei. Jotkut kalliimmat pellavavaatteeni (Bandolera, Gerard Darel) eivät ole kutistuneet yhtään, mutta halvemmat (Steilman) jopa kahden kokonumeron verran. Keskimäärin vähän siitä väliltä. Se vähän auttaa, kun oikoo ja venyttää märkänä ja silittää jo kosteana.
Pellava kutistuu, mutta valmisvaatteiden ei pitäisi sitä tehdä juurikaan. Mä kyllä pesisin pelkät housut.
Riippuu kankaan käsittelystä, kutistuuko vai ei. Jotkut kalliimmat pellavavaatteeni (Bandolera, Gerard Darel) eivät ole kutistuneet yhtään, mutta halvemmat (Steilman) jopa kahden kokonumeron verran. Keskimäärin vähän siitä väliltä. Se vähän auttaa, kun oikoo ja venyttää märkänä ja silittää jo kosteana.[/
Muutoin pellavaa ei voi käsitellä niin etteikö se kutistuisi sitä 5% minimissään.
Pellava on aika kutistuvaa, menettää usein 5-10% pituudesta jos on ekaan pesuun menossa. Pese nurin niin ei jää kulumia (vaaleampia viiruja) kankaaseen.