Englanninkielen ongelmia
Mitä jos kaikesta harjoittelusta huolimatta tunkee joskus vääriin kohtiin off, of, at, on, an, in ja muuta sellaista. Kokeilin juuri IS kielitestiä, aiemmat testit menivät vähän paremmin. Pitkissä lauseissa tulee ilmeisesti joku ongelma. Luulisi että oikeiden sanojen laitto on hyvin yksinkertaista, ei näytä olevan sittenkään. Miksi ei hahmota sitä, mikä auttaisi.
Kommentit (8)
Sinulla on myös suomen kielen ongelmia. Kannattaisi varmaan hoitaa ne pois alta ensin???
Sun pitää vaan kuunnella kieltä, että näiden käyttö paranee ja pikkuhiljaa tulee automaattisena. Nuo prepositiot on hankalia mutta se loppuviimein riittää, että toinen ymmärtää.
Vierailija kirjoitti:
Sinulla on myös suomen kielen ongelmia. Kannattaisi varmaan hoitaa ne pois alta ensin???
Arvasin että joku tarttuu taas tuohon.
Mä tein tuon testin ja kaikki oikein. Tuo oli hyvin helppo, sori vaan.
Jos et puhu natiivienglanninkielisen kanssa niin vastapuoli tuskin edes huomaa:)
Vierailija kirjoitti:
Mä tein tuon testin ja kaikki oikein. Tuo oli hyvin helppo, sori vaan.
No vau, osaat paremmin kuin joku random vauvapalstalla, otapa mitali ja keksi.
Noita voi opetella ulkoa. Se on joskus ainoa tapa, koska logiikan tai korvakuulon perusteella menee helposti metsään.
Toisaalta: jos et ole kirjoittamassa ylioppilaaksi tai joudu käyttämään esim töissä kirjoitettua englantia - mitä väliä?
Jos menee joskus puheessa pieleen, niin siinähän menee. Jos toinen ei ymmärrä sua väärän preposition takia, kysyköön.
No ei se nyt iso virhe ole.