Kokoomus vaatii pääministeri Sanna Marinin (sd.) ilmoitusta eduskunnalle Fortumin tilanteesta ja sähkömarkkinoiden kriisiytymisestä.
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen (kok.) ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Sanni Grahn-Laasonen (kok.) kertovat edellyttävänsä selvyyttä siihen, miksi Fortumin ja sähkömarkkinoiden kriisiin ei ole herätty ajoissa ja miksi sähkömarkkinoiden toimintaa turvaaviin toimenpiteisiin ryhdytään vasta nyt, eikä jo keväällä.
Hallituksen on tehtävä selkoa avoimesti eduskunnalle ja Suomen kansalle, mitä toimenpiteitä on otettu käyttöön sähkömarkkinoiden toiminnan turvaamiseksi ja kriisin ehkäisemiseksi, ja miten tilannetta on kevään ja kesän aikana hoidettu. Lisäksi on saatava avoimesti vastaus siihen, millaisiin vastuisiin Suomi on sitoutunut. Kyse on valtion ja kuntien omistuksien kautta miljardien eurojen kysymyksestä suomalaisille veronmaksajille. Tilanteen laajuuden vuoksi eduskunnalla on oikeus saada oikea informaatio asiaan suoraan pääministeriltä, Mykkänen sanoo tiedotteessa.
https://demokraatti.fi/kokoomukselta-vaade-poytaan-kesken-budjettiriihe…
Mahtavaa!! Monta kuukautta pm Marin ollut täysin hiljaa monista kriittisissä aiheissa. Toivottavasti myös soteen, erityisesti hoitajien ajankohtaiseen tilanteeseen vaaditaan selvitystä Marinilta. Hänenhän piti olla naisten asialla eikä mitään ole tehnyt. Huom. Myös tasa-arvotutkija on todennut, että tasa-arvopolitiikkaa ei ole tehty.
Mielenkiintoinen syksy tulossa..
Kommentit (3)
Sanna voi tosin kyllä kivahtaa, kun ruvetaan ärsyttämään.
Kokoomus ei ole ainoa puolue, joka on ihmetellyt miten vähän on kesälläkin pm tehnyt töitä, vaikka monta kriisiä kesken yhteiskunnassa. Käsittääkseni muutkin ovat aikeissa vaatia selvityksiä, tehdä välikysymyksen tms.
Kyllä paljon on vielä perättömillä metoo-kohuilla ja tinderseksuaalisella feminismillä yhteiskunnassa tekemistä, kun oppositiojohtaja kehtaa kysyä jotain prinsessa Marinoolilta.