Viettääkö kukaan laatuaikaa miehen ja lasten ollessa anoppilassa? Täällä yksi
kuuntelee hyvää musaa ja nauttii kylmää keskaria:) Äitienpäivän kohokohta.
Kommentit (7)
vietetään perheen kanssa yhteistä aikaa lähes päivittän 364 päivänä vuodessa. kyllä paras lahja äidille on juuri se, että äiti saa omaa aikaa, jolloin voi tehdä IHAN MITÄ HALUAA. Ja minulle se on sitä, että voin kuunnella hyvää musaa, surffailla netissä ja nauttia vaikka sen kylmän oluen. Mutta kukin toki toimii niin kuin hänelle parhaiten sopii.
Onko täällä ketään samanhenkistä? Ap
Ollaan oltu koko päivä eka yhdessä, mutta en koe tarpeelliseksi lähteä anoppilaan äitienpäivän viettoon. En todellakaan halua että ravataan koko päivä mummuloissa jne. Kerran vuodessa nautin siitä että talo on hiljainen ja voin tehdä ihan mitä minua huvittaa. Pyykit odottakoon ensi viikkoon. Saahan sitä omaa aikaa muulloinkin, kun lähden itse pois kotoa, mutta jostain syystä mies ei lähde koko katraan kanssa koskaan ilman mua edes anoppilaan. Se että saa olla omassa kotona ihan rauhassa on harvinaista herkkua.
Minä olen työssäkäyvä äiti (ns. uraäiti) ja lisäksi harrastan aktiivisesti politiikkaa. Eli olen aivan liikaa pois kotoa.
Kaikki hetket lasten kanssa ovat äärettömän tärkeitä ja äitienpäivänä en mitään muuta voisi toivoa kuin olla lasteni kanssa.
Mutta ymmärrän kyllä kotiäitejä, jotka ovat lastensa kanssa aina, silloin oma aika on tarpeellista.
En tajua miksi et voinut mennä mukaan? Vietä sitä laatuaikaa joskus muulloin kuin äitienpäivänä:(
kävin jumpassa ja sillä aikaa mies oli lähtenyt lasten kanssa viemään äidilleen kukkia. Ihan ok meille kaikille näin.
En tajua miksi et voinut mennä mukaan? Vietä sitä laatuaikaa joskus muulloin kuin äitienpäivänä:(
Kun kaikkina muina päivinä sitä äiti kuitenkin ensisijaisesti ajattelee aina muita.
Minä olen ainakin ottanut kaiken irti hemmottelupäivästä. Anoppi tosin tuli meille kahville joten ei tarvinnut miettiä sinne lähtöä.Meillä on kyllä niin hyvät välit että olisin varmaan lähtenyt mukaan. Mutta siis ymmärrän kyllä apeen pointin.
mun mielestä äitienpäivää vietetään YHDESSÄ perheen kanssa. En ymmärrä miks lasten pitää siitä lähteä ukon kanssa evakkoon että äiti saa omaa laatuaikaa ÄITIENPÄIVÄNÄ! Saahan sitä aikaa otettua muulloin.