Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muuten hyvä kakku, mutta suklaakreemi ei toimi.

Vierailija
09.05.2010 |

Eka kertaa kokeilin kreemin tekemistä. Nättiä pursotusta tulee, mutta maku ei toimi. Pitäisi varmaan tehdä suolattomalla voilla ja suolattomalla suklaalla (onko sellaista)? En tullut ajatelleeksi.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

voita, mascarpone-juustoa, suklaalevy (fazerin maitosuklaata laitoin) ja tomusokeria.



Löysin ohjeen jostain netistä, en enää muista mistä, mutta ei siinä mun mielestä oltu erikseen mainittu suolattomuutta minkään ainesosan yhteydessä. Voihan se olla, että tässä oli joku yleissivistykseen kuuluva kikka, jota en vaan tiennyt.



Nättiä pursotusta tuolla kyllä saa. Ehkä jos ens kerralla tekis ainakin suolattomalla voilla, oli suklaa sitten mitä tahansa?



ap

Vierailija
2/5 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleensä aina leivonnassa käytetään tummaa suklaata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se yksinkertaisesti ei ole koskaan hyvää :)



Itse halutessani "suklaista" kuorrutetta teen sen suklaakuorrutteen kermasta ja sulasta suklaasta (Esim. Kinuskikissalla hyvä ohje).



Ja sitten jähmetän sen jääkaapissa, vaahdotan -> pursotettava hyvänmakuinen kuorrute.



Tosin (tuleekohan kiviä), joskus vain yksinkertaisesti värjään kermavaahdon kaakaolla ruskeaksi, sillä tulee hyvää ja kaunista :)

Vierailija
4/5 |
10.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli tummaa-, maito- tai valkosuklaata.



Olen aiemmin just värjäillyt ja maustanut kermavaahtoa, mutta tää kreemin koostumus ois paljon parempi.



Mä itse asiassa tykkään "kaupankakkujen" kreemeistä. Pitää ens kerralla etsiskellä ohjeita vähän pidempään, eikä tarttua ensimmäiseen vastaantulevaan ohjeeseen.



ap

Vierailija
5/5 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähinen suolamäärä on jopa hyväksi sillä se taittaa makeaa makua.



Sama kuin kokki heittää kastikkeeseen hieman hunajaa tai sokeria.



Minkälainen ohje sinulla oli?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kolme