Jos haluaa jättää työkkärin työharjottelun kesken, tuleeko automaattisesti karenssi?
Jos ei vaikka tunne että harjoittelu on sua varten tai et tykkää siitä?
Kommentit (10)
Hyvin todennäköisesti.
Ei ole pätevä perustelu ettei tunne harjoittelun olevan itseään varten eikä satu tykkäämään.
Ei tietenkään tule. Saat ilman muuta jättää työharjoittelun kesken ottaessasi vastaan palkallisen työn sen sijasta.
Saikuttamalla pois. Hommaat itsesi kallonkutistajien juttusille ja esität maseentunutta ja ahdistunutta ja sitä kautta keplottelet itsesi sen verran pitkälle saikulle, että työharjoittelu keskeytetään.
Mikä on työkkärin työharjoittelu? Ainakin ennen työkkärin kautta mentiin työkokeiluun ja työharjoittelu kuului opintoihin.
Jos olet työtön eli elät meidän muiden rahoilla, tee loppuun hitossa se minkä aloitit ja lopeta nuo naurettavat jutut siitä, ettet tykkää! Paskamainen asenne!
Mikä on työkkärin työharjoittelu? Työharjoittelu kuuluu opintoihin.
Siis oletko harjoittelijana Te-toimistossa?
Tulee. Lopetin kerran yhden harjoittelun, koska yksi työntekijöistä kohteli minua todella inhottavasti, ja en ahdistukseltani kyennyt enää menemään sinne. Työkkäristä ei herunut ymmärrystä. Karenssi tuli. Työpaikkakiusaaminen ei ole kuulemma pätevä syy. Mahtoi työkkärin akkoja ottaa päähän, kun työllistyin parissa viikossa ihan oikeaan palkkatyöhön, jossa olen ollut nyt 10 vuotta.
Itse asiassa voit ilmoittaa, että työkokeilun tavoitteet on saavutettu. Oletan, että ne on sopimukseesi kirjattu?
Työttömänä on turha odotella sitä, että "en tykkää" olisi syy olla tekemättä työkkärin asettamia tehtäviä.