Keskenmenoko?
Minulta on poistettu kesäkuussa kierukka ja olen odotellut kuukautisiani. Jo ennen kierukkaa minulla on ollut joku ajatus raskaudesta ja olen tehnyt raskaustestit kesäkuun lopussa ja elokuun alussa (neg.). Olen ollut koko heinäkuun todella väsynyt, pahoinvoiva ja muuta erikoista. Rintani ovat olleet myös kipeät. Eilen sitten alavatsa alkoi sattua ja viiltää, jonka jälkeen alkoi vuoto (30ml). Vuodon mukana on ollut erilaisia riekaleita ja kudosmöykkyjä (ei hyytymiä). Tänään olen vuotanut yli 70 ml ja vuoto vain jatkuu. Mukana on edelleen erilaista ainesta, mutta aamulla ulos tulleet ovat olleet suurimpia. Olen hyvin hämmentynyt enkä tiedä mitä tehdä.
Kommentit (28)
Kipolla, näppäimistö korjasi väärin
Mulla on kuukuppi käytössä ja siitä näkee vuodon määrän. Eli helppo sitä kautta seurata.
Olisiko vaan hormonit hieman sekaisin kierukan poiston jälkeen? PMS oireet on pitkälti samoja kuin alkuraskaudessa ml. lievä pahoinvointi ja muutokset makuaistissa. Keskenmenossa istukahormonin määrä ei laske heti, kun keskenmeno tulee ja olisi kyllä näkynyt testissä, jos olisit ollut raskaana.
Onko näin? kirjoitti:
Mulla on kuukuppi käytössä ja siitä näkee vuodon määrän. Eli helppo sitä kautta seurata.
Ok, arvelinkin näin olevan, en tiennyt. Kysyit mitä tehdä. Seuraa edelleenkin määrää ja sisältöä, voi hyvinkin olla varhainen keskenmeno, oireittesi perusteella. Mitään muuta tuossa ei oikein voi tehdä.
Useat naiset saavat keskenmenon siitä tietämättään, kertoi lääkärini. Sitä se on. Nyt ehkäisy kuntoon !
Juurikin tuota mietin ja ylipäänsä onko kyseessä keskenmeno. Tuntuu oudolta, sillä testit ovat olleet negaa, mutta sitten tuo verenmäärä, oireet sekä tosiaan se aines (ei hyytymät/selkeitä limakalvoriekaleita) tuntuvat taas puoltavan enemmän keskenmenoa. Jos vuoto ja krampit ei tasaannu niin saatan olla terveydenhuoltoon yhteydessä.
Onko näin? kirjoitti:
Juurikin tuota mietin ja ylipäänsä onko kyseessä keskenmeno. Tuntuu oudolta, sillä testit ovat olleet negaa, mutta sitten tuo verenmäärä, oireet sekä tosiaan se aines (ei hyytymät/selkeitä limakalvoriekaleita) tuntuvat taas puoltavan enemmän keskenmenoa. Jos vuoto ja krampit ei tasaannu niin saatan olla terveydenhuoltoon yhteydessä.
Sama ajatus, meinasin jo aiemmin sanoa tuon.
Soitin terveydenhuoltoon eikä sieltä oikein sanottu mitään. Hoitaja totesi vain, että "kierto tasaantuu ja varmasti liittyy kierukkaan". Ensinnäkin miten noin varmasti voi sanoa, huh taas. La vuotoa oli väh. 150 ml ja su n. 95 ml. Kramppe, alavatsakipua ja jäätävää väsymystä on edelleen. Soitin jo uudemman kerran. Sieltä sentään pohtivat myös muita vaihtoehtoja. Eniten ehkä harmittaa se, kuinka ei kuulla vaan vastataan jo omaa vastausta.
Normaaleihin kuukautisiin voi myös liittyä kalvonpalasia. Kohdun limakalvoa on kämmenellisen verran ja se saattaa irrota vaikka yhtenä kappaleena (tosin hyvin hyvin harvinaista). Suuretkin palaset ovat siis normaaleja.
Kyllä testi olisi näyttänyt positiivista, jos olisit ollut raskaana. Nuo riekaleet on varmaan limakalvon palasia.
Jotkut naiset synnyttävät kohdun limakalvon jopa kokonaisena, eikä se liity keskenmenoon, sillä eivät ole olleet yhdynnöissä. Kokonainen limakalvo on kohdun sisätilan mallinen, sitkeä kudos.
Kannattanee käydä yksityisellä gynekologilla ja tarkistaa, että synnytyselimet ovat rakenteellisesti kunnossa. Joskus vuosien mittaisesta hormonaalisesta ehkäisystä seuraa "monirakkulatauti" ja hedelmättömyyttä, ainakin syödyistä ehkäisyhormoneista.
Oma hormonitoiminta toistaiseksi sekaisin/lamaantunut?
Voisiko väsymys ja pahoinvointi selittyä tällä:
"Tyypillistä PCOS-naisille on kudosten vähentynyt insuliiniherkkyys, johon liittyy taipumus keskivartalolihavuuteen ja rasva-aineenvaihdunnan häiriöihin."
Munasarjojen monirakkulaoireyhtymä (PCOS)
https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00686
Toisaalta noita oireita voi olla ilman munasarjojen monirakkulaoireyhtymää...
Sinuna välttäisin raskautumista, "vahingossakaan", ennen kuin keho toimii normaalisti.
Liittyy hormonitoimintaan. Oot kuitenkin tehnyt raskaustestit ja negaa näytti.
Mulla on tuollaista joka kuukausi kuukautiskierron vaiheesta riippuen: vatsaa turvottaa, munasarjoissa nipistelee, alavatsaa kramppaa, väsymystä, lievää pahoinvointia ihan alkuraskauden oireita siis.
Kuukautisveren mukana myös riekaleita, hyytymiä ja kalvonpalasia. Mutta raskaus ei oo kyseessä ainakaan omalla kohdallani.
Hei vain, aivan totta palaset ja riekaleita kuuluvat terveeseen vuotoa (sopivassa määrin). Löydöksiä on vaikea selittää ilman kuvia. Sain onneksi tälle päivälle tarkastusajan lopulta. Kiertoni on ollut säännöllinen, vaikka h-ehkäisyn kanssa todellisesta kierrosta ei voidakaan puhua. Toiveena olisi tasata kiertoa väh. 6kk ennen raskautumista. Kiire ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Kannattanee käydä yksityisellä gynekologilla ja tarkistaa, että synnytyselimet ovat rakenteellisesti kunnossa. Joskus vuosien mittaisesta hormonaalisesta ehkäisystä seuraa "monirakkulatauti" ja hedelmättömyyttä, ainakin syödyistä ehkäisyhormoneista.
Oma hormonitoiminta toistaiseksi sekaisin/lamaantunut?
Koitan juurikin parhaillaan tukea ja herätellä omaa toimintaa. Aiemmin kohdun on todettu olevan ok, mutta tämä kesä on ensimmäinen 11 vuoteen ilman minkäänlaista hormonin vaikutusta.
Hormonaalisen ehkäisyn käyttäminen peittää omat menkat ja niiden todellinen laatu voi tulla yllärinä.
Vierailija kirjoitti:
Hormonaalisen ehkäisyn käyttäminen peittää omat menkat ja niiden todellinen laatu voi tulla yllärinä.
Joo, ja sitten sekin, että menkat ja menkkakivut eivät pysy samanlaisina koko elämän ajan, eli ei kannata miettiä millaiset menkat ja kivut ovat aiemmin olleet.
- eri
Katsotaan millaiseksi muotoutuvat. Sen tiedän, että kenelläkään ei kuuluisi menkat olla tällaiset ja jos olisivat niin keho kaipaisi valtavasti tukea hormonitoinnan tapaamiselle sekä eheyttämiselle.
Mittaatko sä jollain mopolla vuodon määrän?