Mieheni ei kehtaa lähteä kaupungille kanssani vappuna ilman yo-lakkia
ja häne ei ole ylioppilas, nyt hän aikoo ostaa yo-lakin. Eikös se ole ihan idioottia?
Kommentit (14)
tulis mieleenkään laittaa yo-lakkia päähän. Ei mulla varmaan edes ole sitä enää, mihin lie hukannut. Oli varmasti hienoa olla ylioppilas joskus muinoin, mutta kaikkihan nykyään ylioppilaaksi pääsevät jos vain haluavat.
eikö se ole jo muinaismuisto??? Opiskelijoilla sen ymmärtää vielä kun ovat nuoria mutta minä olen jo tuon vaiheen ohittanut ja elämään on tullut muutakin
lähinnä naurattavat nykyaikana.... Mikä saavutus, kun on läpäissyt yo-kokeen! Heh heh! Naurunalaiseksi itsensä saattavat.
Käske miehes panna päähän vaikka vapputötteröhattu. Sekin päässä näyttää älykkäämmältä kuin yo-lakissa!
T. FM
En tunne yhtäkään ylioppilasta, joka kehtaisi lähteä kaupungille yo-lakki päässään.
Ymmärrän haalarit FUKSEILLA ja joillain teekkareilla ehkä vielä fuksivuoden jälkeenkin. Ja yo-lakit vanhemmalla väestöllä. Mutta muuten lakkivappu on junttia. Tätenn junttiuden ultimate-kertymä on se, jos ei ole ylioppilas, mutta käyttää lakkia kuitenkin.
Minulle on aivan sama, käyttääkö joku lakkia vai ei. Itse en koe käyttäväni sitä saavutuksen merkiksi, vaan siksi, että kyseessä on perinne. Toki en lakkia käyttäisi, jos en olisi ylioppilas, tarkemmin ottaen yliopisto-opiskelija, koska jotenkin miellän sen enemmän juuri tuon asian symboliksi, varmaan elämänvaiheesta johtuen.
Av:lle tuntuu pesiytyneen hirveä määrä näitä lakittomuuskiihkoilijoita, en kyllä ihan ymmärrä miksi.
Mutta hymyillään, kun törmätään. Mä olen siinä isossa joukossa viidennen (sus siunatkoon!) vuoden opiskelijoita, jotka käyttävät haalareita, iskevät lakin päähänsä jahka Manta on saanut omansa ja viis veisaavat muiden mietteistä.
tupsuhattu, enkä kertaakaan ole sitä käyttänyt. Aivan typerä keksintö. Häpeäisin jos pitäisin sitä. Enkä ole tavallistakaan yo-hattua pitänyt. Tulee vaan mieleen jotkut vanhat elokuvat, missä "herra ylioppilas" oli jotain suurta ja piti hattua koko kesän! :)
t. DI
emme häpeä akateemista taustaamme. floran päivää emme kuitenkaan juhli.
Enimmäkseen olemme teekkereita tai siis DI/arkkitehtejä. Perinteet on perinteitä :)
Laulamme myös yhdessä juomalauluja, joten kauhistelkaapa sitä!
Toisaalta, mun tuttavapiiriin ei kuulu yhtään ihmistä, jolla ei olisi akateemista loppututkintoa.
Meillä molemmilla hatut mutta ei toki niitä ikinä käytetä. Ylioppilaslakki on kokenut sellaisen inflaation että en näe mitään syytä sillä ylpeillä akateemisena saavutuksena.
n. 40-vuotiaat ja vanhemmat tuntuu pitävän lakkia ja sitä nuorempien mielestä lakin pitäminen vappuna on huvittavaa
toisaalta mun mies ei varmaan tule edes ajatelleeksi tollaisia (hänkään ei ole YO). Itse en lakkia edes käydä, kun se eräänä vappuna meni niin räävittömään juhlakuntoon...
Ehkä sun mies voisi lukea itsensä ylioppilaaksi iltalukiossa? Kaikkien nolointa on aikuiselta ihmiseltä yrittää olla jotain mitä ei ole.
lähinnä naurattavat nykyaikana.... Mikä saavutus, kun on läpäissyt yo-kokeen! Heh heh! Naurunalaiseksi itsensä saattavat.
Käske miehes panna päähän vaikka vapputötteröhattu. Sekin päässä näyttää älykkäämmältä kuin yo-lakissa!
T. FM
Jos minä joskus näillä huonoilla älynlahjoillani saan aikuislukion päätteeksi lakin, niin MIKÄÄN ei ole sillä hetkellä sen suurempi saavutus.
Kaikki eivät ole kaltaisiasi älykköjä, joille yo-kirjoitukset ovat vain parin tunnin pakollinen
istuminen ja lakki on siinä. Minä ainakin joudun pakertamaan tosissani asian eteen ja jos lakin saan ,olen niin pirun ylpeä siitä!
sitä ylioppilaslakkia päässä. Haalarikansa nyt ymmärärn, se yo-tutkinto on ollut monille elämän suurin saavutus ennen korkeakoulututkintoa, joten siinä on jotain pointtiakin. Mut sen jälkeen kun elämässä on muutakin, niin mulle ainakin toi on vaan muistoesine, jota en todellakaan ajatellut käyttää.