Torjun kaikki miehet
Miten tästä pääsee eroon?! Olen torjunut monta hyvää kumppaniehdokasta siksi, että oma pääni on sekaisin. Etsin jo ennen treffejä syitä sille, että voin lopettaa tapailun. Treffeillä keskityn miehen huonoihin puoliin, joita hakemalla haen.
Pahinta on, jos mies on yhtään kiinnostunut, ahdistun ja ärsyynnyn ja lopetan yhteydenpidon.
Olen tajunnut, että mulla on vakavia sitoutumisen-ja läheisyydenpelkoja. Olen ollut suhteessa pettävän ja narsistiselta vaikuttavan miehen kanssa (häneen koukutuin heti). Lapsuudessa olen jäänyt vaille läheisyyttä.
Tajuan siis kaavan, mutta miten tästä pääsee pois? Nyt olisi taas hyvältä vaikuttava tyyppi lähestynyt, mutta olen jo vetäytynyt ja varmaan kohta vedän liinat kiinni 😪
Kommentit (48)
Ei siitä tarvitse päästä pois. Huonoja ne kaikki on.
Yritä löytää asiansa osaava ammattilainen keskusteluavuksi. Ja ehkä kliseistä, mutta aloita siitä, että rakastat itse itseäsi: puhut itsellesi kauniisti ja olet vaikeinakin hetkinä itsesi puolella. Älä huoli, kun olet ongelman tiedostanut, se lähtee pienenpienin askelin aukeamaan. Tsemppiä!
Hyvä, pidä toi. Aistin tukevaa nousevaa miesvihaa, anna tunteelle valta sinussa. Nyt siskot, rivit tiiviiksi ja miesviha säkenöi elämän sauvasuorilla.
Raastavaa, kun sabotoi itse kaiken. En haluaisi taas torjua tätä uutta tuttavuutta, menekö kohti vaan, vaikka ahdistaa?!
Ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Raastavaa, kun sabotoi itse kaiken. En haluaisi taas torjua tätä uutta tuttavuutta, menekö kohti vaan, vaikka ahdistaa?!
Ap
Niele mällit, aloitetaan siitä.
Tässä sulle esimerkki, miksi olet ihan terve kun väistät parisuhdetta miehen kanssa.
Minulla on ollut samanlaisia ongelmia. Ytimessä on ollut huonommuudentunne. Sille ei oikeastaan ole ollut mitään perustetta. Olen tuhonnut monta suhdetta lähtökuoppiinsa. Oikeastaan mitä enemmän mies on osoittanut kiinnostusta, sitä enemmän olen pyristellyt vastaan ja poikkihan suhteet siten menevät. Olen jopa miettinyt, että taidan saada dopamiiniryöpyn siitä, että pudotan miehen ihastumisen pilvilinnoista toteamalla itsestäni jotain tosi negatiivista ja paikkansapitämätöntä ja että ei kai mies nyt tällaisen luuserin kanssa halua olla. Oma mielihyväni, jonka tämä hätkähdyttäminen on tuonut, vaihtuu nopeasti suruun taas yhdestä tuhotusta mahdollisuudesta löytää kumppani.
Nyt en olekaan pitkään aikaan tapaillut ketään, koska on helpompi olla yksin kuin jäädä taas itse luoduille suhderaunioille.
Terapia varmaan auttaisi.
Kaikki torjutut miehet vissiin paikalla purkamassa tuskaansa
Menneisyyden kokemuksilla on toki vaikutuksensa, mutta oletko varma että kyse on välttämättä siitä? Vai voiko kuitenkin olla, että olet alitajuisesti tiedostanut etteivät nämä torjumasi miehet olisi sinulle sopivia?
Kaikki naiset ovat käytännössä torjuneet minut, yksinkin voi elää.
Naiset nauttii miesten torjumisesta. Sitä varten laittaudutaan oikein kauniiksi, jotta pääsisi torjumaan mahdollisimman monta miestä. Se nostaa itsetuntoa ja saa kunnioitusta muiden naisten silmissä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Raastavaa, kun sabotoi itse kaiken. En haluaisi taas torjua tätä uutta tuttavuutta, menekö kohti vaan, vaikka ahdistaa?!
Ap
Niele mällit, aloitetaan siitä.
Tässä sulle esimerkki, miksi olet ihan terve kun väistät parisuhdetta miehen kanssa.
Veikkaan tota mieheksi tekeytyväksi naiseksi, jolla on agenda. Saa mieskuvaa mieleisekseen. Tai incel.
Ei kukaan täysillä käyvä ja normaali mies aloita keskustelua/viestiä naiselle tuollaisella lauseella.
M40+
Joskus olin masentunut, niin oli tosi vaikea ajatus alkaa tapailemaan ketään. Tiesin, että kukaan ei kestä minua ja pelkkä seksi masentaisi lisää, koska siitä seuraa hylkääminen.
Voiko kyse olla tästä?
En mielestäni ole masentunut, mutta en vaan päästä ketään lähelleni ylipäätään.
Ap
Vierailija kirjoitti:
En mielestäni ole masentunut, mutta en vaan päästä ketään lähelleni ylipäätään.
Ap
Ei se helppoa ole. Mitä vanhempi, sen vaikeampaa.
Sulla on vaan niin paljon valinnanvaraa. Se on moderni elämä. Nautit miesten huomiosta ja uusista tuttavuuksista enemmän. Myönnä itsellesi ja hyväksy asia.
Outoa jos pitää hakeutua niille treffeille ja ylipäätään miesten kanssa kontakteja, jos se ahdistaa ja on niin peeceestä. No masokismia on monenlaista.
Voihan sen ajatella niinkin, ettei tuosta tarvitse tehdä ongelmaa. Yksinkin voi elää ihan hyvää elämää.
Up