Hoitaja-ala ja pj Rytkönen toiminta
Musta on hienoa, että hoitajien palkkausta yritetään tasata/korjata. Mutta liiton pj joka itse nauttii 15-20.000 kk palkkaa, on aika räkänokka. Ei tajua maailman yleisestä tilanteesta mitään, ja putket päässä tuijottaa vain hoitoala. Kohta loppuu hoitajat, kun noin perseestä on liiton ymmärrys Suomen taloudesta ja rahoistä. Tämä ei ole sosialitimaa, vaan pitää olla kohtuus kaiksesaa.
Rytkönen voisi tiputtaa 15-20.000 kk palkaansa esimerkkinä jäsenilleen, että kohtuus kaikessa. Aivan asiaton ämmä, jolta puuttuu laajempi näkemys ja ärsyttävä bitch kaikin puolin. Tekee hallaa koko hoitoalallw!
TiTu
Kommentit (4)
Suomi ei ole Norja öljymää, jossa hinnat ja palkkataso on ihan eri.
Tällä menolla Suomessa on kohta pääasiassa Virolaisia, Thaimaalaisia ja Indonesialaisia päteviä hoitajia ihan riittävästi. Niitä tänne vaan! Rytkösen nipottajat ja lui köteen loppupeleissä. Se näette vielä!!!
TiTu
Itse olen ollut isoissa leikkaulsissa peräti viisi kertaa, ja parhaat hoitajat on juuri Virosta tai ulkomailta! Niitä tänne lisää ja nopeasti, ja paljon. Ei hoitajan kuulu saada opettajaa parwmpaa palkaa, kuten rääväsui Rytkönen ajaa. Ei Suomella ole siihwn varaa. Tilalle tulee pätevät ja motivoituneet ulkolaiset perushoitajat! Saatte nähdä, että näin tapahtuu!
TiTu
On uskomatonta, että Ryrkönen ja ala luulee, että Suomella on varaa maksaa 5-6% korotuksia viiden (5) vuoden ajan.
Hoitoala kaipaa hyvää ja motivoitunuttaa työvoimaa ulkomailta: Virosta, Kauko-Idästä, Etelä-Amerikasta. Suomen olosuhteisiin, sosiaaliturvan ja turvallisuuden pariin on kyllä tulijoita!
TiTu
Kertokaa mulle, miksi hoitajan pitää saada korkeampi palkka kaikkine lisineen, kun poliisin, opettajan tai palomiehen? Ryrkösen kasetti ei ole oikeassa suhteessa mitä maa tarvitsee!
TiTu